Toruń – jedno z najpiękniejszych miast w Polsce

Z całą pewnością można przyznać, iż Toruń jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Początki tego miasta sięgają XIII wieku i są związane z Krzyżakami. Dziś jest to duże miasto nad Wisłą, stanowiące siedzibę znaczącego w Polsce Uniwersytetu. Starówka Torunia została wpisana w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Jednym z najwspanialszych zabytków tego miasta jest Ratusz Staromiejski, zajmujący sporą część rynku. Charakterystycznym jego elementem jest wieża zegarowa na planie kwadratu. Można się na nią wspiąć, pokonując dokładnie 175 stopni. Widok jest tego wart – przepiękna panorama miasta. Na chwilę obecną w odnowionych wnętrzach ratusza znajduje się archiwum, a także oddział Muzeum Okręgowego, zawierające wystawę sztuki gotyckiej oraz renesansowej., Przy samym ratuszu stoi pomnik Mikołaja Kopernika, najsłynniejszego mieszkańca Torunia. Znany jest także pomnik Flisaka, grającego na skrzypcach dla ośmiu żab.

W Toruniu znajduje się także Dwór Artusa, który stanął pod koniec XIV wieku, stanowiąc centrum życia miasta. Uzgadniano w nim kontrakty handlowe, działały tutaj także patrycjuszowskie bractwa. Warta uwagi jest ponadto kamienica Pod Gwiazdą, powstała jeszcze w XIII wieku.W jej wnętrzu znajduje się Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu. W mieście Kopernika nie mogło zabraknąć oczywiście planetarium. Znajduje się ono w Starym Mieście. Zawiera kopułę o średnicy 15 metrów. Tutaj pokazywane są seanse edukacyjne dla przeróżnych grup wiekowych. Na szczególną uwagę zasługuje ponadto Katedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, kościół Wniebowzięcia NMP, kościół św. Jakuba oraz kościół Świętego Ducha.

Krzywa Wieża to baszta, która pozostała po murach obronnych Torunia. Została zbudowana w XIV wieku, na niestabilnym położeniu – stąd jej pochylenie. Toruński zamek jest pierwszym, jaki postawili Krzyżacy na ziemi chełmińskiej. Do naszych czasów pozostała fosa, dolna część zamku głównego i wieża sanitarna. W podziemiach zrekonstruowano niektóre pomieszczenia. Tam można także zobaczyć makietę zamku. Popularnym miejscem spacerów jest bulwar Filadelfijski, który oddziela Stare Miasto od Wisły. Z jednej strony można podziwiać panoramę miasta, a z drugiej mur obronny, który zachował się niemal w całości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Jelenia Góra - stolica regionu podkarkonoskiego

śr Maj 20 , 2020
Jelenia Góra to dość spore miasto, otoczone od południa przez potężny wał Karkonoszy. Początek temu miasto dało słowiańskie grodzisko. Według legend założył je Bolesław Krzywousty w 1108 roku. Niektórzy twierdzą z kolei, że miasto to założył Bolesław Chrobry, polując na jelenie. Miasto miało możliwość wielowiekowego rozwoju, głównie dzięki produkcji wysokiej […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi