Grób nieznanego żołnierza

Grób Nieznanego Żołnierza to obiekt o silnym symbolicznym znaczeniu nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju. Umieszczony on jest na placu Józefa Piłsudskiego. Ten grób-pomnik to hołd narodu polskiego dla wszystkich żołnierzy, nieznanych z imienia i nazwiska, którzy poświęcili się i stracili życie w imię ojczyzny. Grób Nieznanego Żołnierza powstał w 1925 roku. Był to pomysł wzorowany na Francuzach oraz Brytyjczykach, którzy także za pomocą takiego zbiorowego pomnika chcieli uczcić wszystkich poległych żołnierzy w trakcie I wojny światowej. Grób Nieznanego Żołnierza został umieszczony pod kolumnada Placu Saskiego. Prochy pierwszego nieznanego żołnierza zostały sprowadzone z Cmentarza Obrońców Lwowa w 1925 roku. W grobie umieszczone zostały także urny z ziemią, która została zebrana z pól bitewnych, na których to walczyli Polacy podczas I wojny światowej.

Grób Nieznanego Żołnierza przetrwał czasy II wojny światowej. Zachowany fragment został bardzo szybko zabezpieczony, odrestaurowany o odsłonięty w 1946 roku. W tym czasie obok Grobu Nieznanego Żołnierza została także ustawiona całodobowa warta honorowa. W 1965 roku obiekt ten został wpisany na listę rejestru zabytków. Po upadku komunizmu przywrócono na Grobie tablice przedwojenne, odsłonięto też nowe tablice, które miały upamiętniać najważniejsze bitwy w historii naszego kraju.

W dzisiejszych czasach przy Grobie Nieznanego Żołnierza obchodzone są najważniejsze święta w państwie, a więc Święto Narodowe Trzecie Maja, Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada oraz Święto Wojska Polskiego obchodzone 15 sierpnia. W obchodach tych biorą udział najważniejsi przedstawiciele państwa, w tym Prezydent, Marszałkowie Sejmu oraz Senatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Nowa Kordegarda

śr. kwi 29 , 2020
Nowa Kordegarda to budynek znajdujący się w Łazienkach Królewskich, a dokładniej w ich środkowej części, niedaleko Pałacu na Wodzie. Budynek ten powstał w latach 1779-1780, zgodnie z projektem Dominika Merliniego – podobnie zresztą, jak większość budynków połozonych na terenie Łazienek Królewskich. Wnętrza wykonane zostały przez Jana Bogumiła Plerscha. Pierwotne założenie […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi