Nowa Kordegarda

Nowa Kordegarda to budynek znajdujący się w Łazienkach Królewskich, a dokładniej w ich środkowej części, niedaleko Pałacu na Wodzie. Budynek ten powstał w latach 1779-1780, zgodnie z projektem Dominika Merliniego – podobnie zresztą, jak większość budynków połozonych na terenie Łazienek Królewskich. Wnętrza wykonane zostały przez Jana Bogumiła Plerscha. Pierwotne założenie budowy obiektu było takie, że miał on stanowić miejsce do modne wówczas gry Trou-Madame. Była to gra polegająca na umieszczaniu kulek wykonanych z kości słoniowej w bramkach numerowanych. Budynek był parterowy oraz murowany. Charakterystycznym elementem Nowej Kordegardy był kryty dach, wykonany w stylu chińskim – który był wówczas bardzo modny. W 1782 roku podjęto decyzję o przebudowaniu budynku na teatr. Nazywano go Teatrem Małym lub Kamedialnym. Mógł on pomieścić łącznie 60 osób. Teatr posiadał wówczas tylko dwie scenografie, malowane na dwóch stronach kulis. Była to scenografia lasu oraz gabinetu.

W 1788 roku nastąpiła rozbudowa teatru. Król Stanisław August Poniatowski był jednak nadal niezadowolony, tym samym nakazał wybudować nowy teatr, który mieścił się odtąd w Starej Pomarańczarni. Stary obiekt został zmieniony na magazyn rzeźb. Nazwano go „Foratem Marmurowym”. W 1830 roku nastąpiła kolejna przebudowa budynku, zgodnie z projektem Jakuba Kubickiego. Budynek przebudowano na kordegardę. Obiekt uzyskał tym samym klasycystyczny wystrój. Stworzono kolumny o trzonach, które były częściowo żłobione. Nowa Kordegarda przetrwała do dzisiejszych czasów, praktycznie w stanie niezmienionym. Ciekawy wydaje się fakt, iż budynek ten, choć nosi nazwę Nowej Kordegardy, w rzeczywistości jest starszy od Starej Kordegardy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Zakopane - stolica Tatr

śr. kwi 29 , 2020
Zakopane to niezwykłe miejsce, stanowiące zarówno przystanek dla prawdziwych miłośników gór, przemierzających wysoko położone szlaki, jak zwykłym miejscem odpoczynku i relaksu dla turystów spacerujących przede wszystkim po słynnych Krupówkach i wybierających z reguły zdecydowanie łatwiejsze wyprawy do dolin, bądź Morskiego Oka. Dzieje Zakopanego jako kurortu rozpoczynają się w XIX wieku […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi