Zakopane – stolica Tatr

Zakopane to niezwykłe miejsce, stanowiące zarówno przystanek dla prawdziwych miłośników gór, przemierzających wysoko położone szlaki, jak zwykłym miejscem odpoczynku i relaksu dla turystów spacerujących przede wszystkim po słynnych Krupówkach i wybierających z reguły zdecydowanie łatwiejsze wyprawy do dolin, bądź Morskiego Oka. Dzieje Zakopanego jako kurortu rozpoczynają się w XIX wieku i są związane z osobą lekarza, dr Tytusa Chałubińskiego, kiedy to zaczęli przyjeżdżać do niego ludzie chorzy, a także przyjaciele w ramach odwiedzin. Jako osada pasterska, Zakopane powstało znacznie wcześniej, na przełomie XVI i XVII wieku. W Zakopanem narodził się pierwszy narodowy styl polskiej architektury, nazywany stylem zakopiańskim. Twórcą tego stylu jest Stanisław Witkiewicz, który wzorował się przede wszystkim na tradycyjnej sztuce ludowej Podhala. Jego pierwsze dzieło to willa Koliba, ukończona w 1893 roku – znana dziś jako Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza. Ulica Kościeliska, na której znajduje się willa Koliba, to najstarsza ulica Zakopanego, otoczona typowymi góralskimi chałupami z XIX wieku. Na tej ulicy znajduje się także najstarszy kościół w Zakopanem – świątynia pierwotnie pod wezwaniem św. Klemensa, a obecnie: Matki Boskiej Częstochowskiej.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku to najsłynniejsza polska nekropolia. Chowani są tutaj ludzie najbardziej zasłużeni dla Tatr oraz dla Zakopanego. Muzeum Tatrzańskie to ostatni ze zrealizowanych projektów autorstwa Stanisława Witkiewicza. Został założony w latach 1913-1922. Mieści się tutaj wystawa etnograficzna, historyczna, przyrodnicza. najbardziej zatłoczone miejsce Zakopanego, chętnie odwiedzane przez liczne rzesze turystów, to z całą pewnością słynne Krupówki. Deptak o długości ponad kilometra kończy się przy stacji kolejki na Gubałówkę. Znajdują się na nim liczne sklepy, restauracje, karczmy i kawiarnie. Przejazd kolejką linowo-szynową to niezwykła atrakcja, a z grzbietu samej Gubałówki można ujrzeć niezwykłą panoramę Tatr. W dzielnicy Jaszczurówka znajduje się kaplica Najświętszego Serca Jezusowego, wybudowana także według projektu Stanisława Witkiewicza w latach 1904-1907. Zadziwia ona bogactwem misternych detali, które są typowe dla zdobnictwa podhalańskiego.

Szukasz noclegu w Zakopanem? Sprawdź Tatra House!

zobacz nasze pensjonaty w Zakopanem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Pałac prezydencki

śr. kwi 29 , 2020
Pałac Prezydencki, czyli Pałac Namiestnikowski zlokalizowany jest przy Trakcie Królewskim. To zabytkowy pałac, zbudowany w stylu klasycystycznym. Stanowi on jedną z rezydencji prezydenta Rzeczypospolitej. Pałac ten posiada wiele nazw, między innymi: Pałac Lubomirskich, Pałac Radziwiłłów, czy nawet Pałac Koniecpolskich. W tym miejscu po raz pierwszy powstał pałac barokowy, zbudowany w […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi