Pałac Myślewicki w Łazienkach Królewskich

Pałac Myślewicki stanowi bardzo ważny obiekt położony w Łazienkach Królewskich. Jest to pałac wybudowany w stylu klasycystycznym. Zajmuje on północno-wschodnią część parku. nazwa pałacu pochodzi od nazwy wsi Myślewice, która istniała niegdyś w pobliżu. Pałac Myślewicki pełni obecnie funkcje reprezentacyjne. Został zbudowany w latach 1775-1778, zgodnie z projektem Dominika Merliniego. Pałac miał być wybudowany dla bratanka królewskiego, Józefa Poniatowskiego. Wnętrza zostały wykończone zgodnie z projektami Jana Bogumiła Plerscha oraz Antoniego Gerżabka. Pałac Myślewicki pierwotnie powstał jako willa. W późniejszym okresie natomiast dobudowano do niego liczne boczne skrzydła. Dachy pałacu, lekko wygięte, nawiązują przede wszystkim do popularnych wówczas wzorów chińskich. W trakcie II wojny światowej pałac nie został zniszczony.

Dekoracje pałacu wykonane w stylu wczesnoklasycystycznym zachowały się w bardzo dobrym stanie. Przed wejściem ustawione były rzeźby, które przedstawiają Zefira oraz Florę. Zostały one wykonane w 1777 roku przez Jakuba Monaldiego. Do wejścia prowadzą natomiast schody, które są ozdobione rzeźbami prezentującymi chłopca oraz dziewczynkę, którzy trzymają latarnię. Nad wejściem znajdują się inicjały: JP – są to zapewne inicjały samego Józefa Poniatowskiego. Wnętrza Pałacu Myślewickiego zachowały się w całkiem dobrym stanie. Znajdują się tam liczne iluzjonistyczne malowidła, a także ciekawe polichromie. Niezwykle ciekawy jest fakt, że w Pałacu Myślewickim, w roku 1958, doszło do pierwszej próby nawiązania stosunków dyplomatycznych w przypadku Stanów Zjednoczonych oraz Chińskiej Republiki Ludowej. Tuż obok Pałacu znajdują się dwa popiersie: jeden przedstawiający Eugeniusza Kwiatkowskiego, drugi natomiast prezentujący Jana Kozietulskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Zamek królewski

niedz. maj 3 , 2020
Zamek Królewski to jeden z najważniejszych zabytków Warszawy, położony na Starym Mieście, a dokładniej na placu Zamkowym. Jest to zamek barokowy, który stanowił siedzibę władz RP w latach 1596-1795. W latach 1926-1939 natomiast, była to siedziba prezydenta II Rzeczpospolitej: Ignacego Mościckiego. Wraz z końcem XIII wieku rozpoczęła się budowa grodu, […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi