Zamek królewski

Zamek Królewski to jeden z najważniejszych zabytków Warszawy, położony na Starym Mieście, a dokładniej na placu Zamkowym. Jest to zamek barokowy, który stanowił siedzibę władz RP w latach 1596-1795. W latach 1926-1939 natomiast, była to siedziba prezydenta II Rzeczpospolitej: Ignacego Mościckiego. Wraz z końcem XIII wieku rozpoczęła się budowa grodu, który nazywany był Dworem Mniejszym. W 1350 roku, zgodnie z decyzją księcia Kazimierza I postawiono tutaj Wieżę Wielką. W latach 1407-1410 Janusz I Starszy wybudował gotycki zamek, nazywany Dworem Większym. Od 1414 roku funkcjonował on już jako Dwór Książęcy. W 1526 roku zamek stał się królewską rezydencją, a także siedzibą Sejmu oraz Senatu. Król Zygmunt III Waza przyczynił się do znacznej rozbudowy zamku.

Na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję 3 maja w 1791 roku. Po wybuchu wojny dokładano wszelkich starań, aby uratować wszelkie dobra należące do zamku. Przenoszono je do Muzeum Narodowego. Podczas ostrzału 17 września 1939 roku zamek uległ znacznemu spaleniu. Kiedy Niemcy wkroczyli do Warszawy, podjęli decyzję o wysadzeniu zamku. Na jego miejsce, zgodnie z założeniami, miała powstać widowiskowa hala Volkshalle. Zamek został wysadzony jednak dopiero po powstaniu warszawskim, w roku 1944. w 1971 roku rozpoczęto odbudowę Zamku Królewskiego. Została ona ukończona w 1981 roku, wraz z utraceniem władzy przez Edwarda Gierka.

Zamek Królewski stanowi jedną z najbardziej sławnych budowli na świecie, głównie dlatego, że posiada niezwykle długa historię, liczącą sobie ponad 700 lat. Został on zniszczony w trakcie wojny, ale dołożono ogromnych starań, by go odbudować jako symbol polskiej państwowości. Wyjątkowość wnętrz zamku to przede wszystkim wyposażenie pochodzące z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jedną z najważniejszych sal znajdujących się w zamku stanowi Izba Poselska. Na pierwszym piętrze znajduje się Nowa Izba Poselska, a także Izba Senatorska. Na drugim piętrze natomiast umieszczone zostały komnaty króla Poniatowskiego, a więc Sala Rycerska, zawierająca niezwykłe portrety polskich uczonych oraz artystów, Sala Tronowa, czy Sala Wielka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Karpacz z dzieckiem - najlepsze atrakcje cz. II

niedz. maj 3 , 2020
„Zimowy (wy)ciąg atrakcji” z Leśnym Dworem w Karpaczu. „Zimowy (wy)ciąg atrakcji” to również sześciodniowa wersja przygotowana specjalnie dla gości decydujących się na ferie w Karpaczu. Opcja zawiera wyżywienie w tym śniadania, obiadokolacje, ski-lunche oraz bogaty wybór gorących napojów dla dorosłych różnego rodzaju grzańce oraz dla najmłodszych pyszna, gorąca czekolada. Pakiet […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi