Lublin

Lublin to największe miasto we wschodniej części kraju. Przez wieki było to także miasto wielokulturowe – niestety zatraciła to II wojna światowa. Duże wrażenie robi dziś gotycka kaplica Trójcy Świętej. Niezwykle cenne jest wnętrze tej kaplicy, ozdobione freskami, na specjalne zamówienie Władysława Jagiełły. W południowo-zachodnim rogu nawy znajduje się sam Jagiełło, składający pokłon Maryi z Dzieciątkiem.

Niezwykle popularna jest także klasycystyczna Brama Grodzka z końca XVIII wieku, która do początków II wojny światowej stanowiła granicę pomiędzy polską a żydowską częścią miasta. Dziś stanowi ona siedzibę niezwykłego ośrodka. Organizowane są tutaj wystawy, akcje edukacyjne i tym podobne. Jednym z symboli Lublina jest Brama Krakowska, która przed wiekami broniła dostępu do centrum samego miasta. Została zbudowana pod koniec XIV wieku. Pomieszczenia wewnątrz budowli zostały zajęte przez Muzeum Historii Miasta Lublina.

Niezwykle ciekawa i warta obejrzenia jest także archikatedra, czyli bazylika św. Jana Ewangelisty i św. Jana Chrzciciela. Bazylika ta powstała w latach 1586-1625 jako kościół jezuitów. Dziś jest to ogromna świątynia, głównie barokowa. Obok archikatedry znajduje się Wieża Trynitarska, która na początku była furtą klasztorną. Na rynku znajduje się olbrzymia bryła dawnego ratusza oraz Trybunału Koronnego. Gmach ten był kilkakrotnie przebudowywany, aż w końcu przybrał formę późnego klasycyzmu. W budynku tym mieści się obecnie Urząd Stanu Cywilnego. Należy zobaczyć także Lubelską Trasę Podziemną, która jest przejściem piwnicami od Trybunału na plac Po Farze. Przechodzi się przez 14 sal, które są niesamowicie odrestaurowane, a także oświetlone. Niezwykle ciekawym punktem tej wycieczki jest widowisko, które przenosi uczestników do roku 1719, a więc do okresu wielkiego pożaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Ratusz Wrocławski

śr. maj 6 , 2020
Ratusz we Wrocławiu jest doskonałym przykładem na to jak pięknie można zagospodarować przestrzeń starego rynku. Ten wspaniały obiekt został zbudowany w wieku trzynastym. Jego główną zaletą była wieża, której wysokość oceniano na piętnaście metrów. Tą samą wieżę udało się przebudować w 1367 roku dzięki czemu zyskała kilka metrów wysokości i […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi