Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet ten to uczelnia wyższa o charakterze państwowym, której to kampus główny mieści się na Krakowskim Przedmieściu. Uniwersytet Warszawski posiada dziewiętnaście wydziałów. Zawiera także wiele jednostek dydaktycznych, a także administracyjnych. W 2011 roku przyznano temu Uniwersytetowi status najlepszej uczelni wyższej w Polsce. Jego historia rozpoczyna się z dniem 19 listopada 1816 roku. Wtedy też zaczął działać Królewski Uniwersytet Warszawski, który został założony przez Stanisława Kostkę Potockiego, a także przez Stanisława Staszica, za zgodą cara Aleksandra I. Kadra profesorska liczyła wówczas około 30-40 profesorów, natomiast liczba studentów wynosiła wtedy około 800 osób. Uczelnia miała wówczas swoją własną bibliotekę. W 1830 roku przemianowano Uniwersytet na nazwę: Królewsko-Aleksandrowski. Został on jednak zamknięty w 1831 roku, kiedy to jego studenci wzięli udział w powstaniu listopadowym. W 1857 roku otworzono Akademię Medyko-Chirurgiczną. Przekształciła się ona w Szkołę Główną Warszawską w 1862 roku. W 1870 roku powstał Cesarski Uniwersytet Warszawski. W 1918 roku Uniwersytet pracował już w wolnej i niepodległej Polsce. Uczelnia zdobyła wkrótce poziom europejski. na początku XX wieku szkoła ta stała się największym i najbardziej ceniony polskim uniwersytetem. Po śmierci Józefa Piłsudskiego, zadecydowano o przemianowaniu uczelni i w ten sposób powstał: „Uniwersytet Józefa Piłsudskiego w Warszawie”.

Podczas II wojny światowej uczelnia została zamknięta, a Kampus Główny przekształcono w koszary wojskowe. Uniwersytet prowadził jednak tajne nauczanie, wbrew licznym zakazom. Podczas II wojny światowej życie straciło aż 63 profesorów Uniwersytetu. Dzięki tym, którzy przetrwali, nauka została dalej podjęta na uczelni już pod koniec 1945 roku. Wówczas studia podjęło aż 4000 studentów. Na chwilę obecną Uniwersytet Warszawski nieustannie się modernizuje, powstają nowe budynki, a także nowe centra badawcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Lublin

pon. maj 4 , 2020
Lublin to największe miasto we wschodniej części kraju. Przez wieki było to także miasto wielokulturowe – niestety zatraciła to II wojna światowa. Duże wrażenie robi dziś gotycka kaplica Trójcy Świętej. Niezwykle cenne jest wnętrze tej kaplicy, ozdobione freskami, na specjalne zamówienie Władysława Jagiełły. W południowo-zachodnim rogu nawy znajduje się sam […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi