Rynek we Wrocławiu

Wrocławski rynek jest jednym z najstarszych i największych tego typu placów w Europie. Powstał w średniowieczu i jest w kształcie figury prostokąta. W centralnej części rynku znajduje się największy ratusz w Polsce. Wokół placu powstały zabudowania, które zostały wykonane w bardzo rozległych ramach czasowych. Bardzo istotnym elementem zabudowy rynku jest jego centralna część, gdzie stoją kamienice, a obok ratusz i nowy ratusz wybudowany w dziewiętnastym wieku. Do rynku przylegają place Solny i plac niedaleko kościoła św. Elżbiety. Aby dojść do rynku można wybrać jedenaście ulic, które do niego prowadzą.

Ciekawostką jest fakt, że w wieku dziewiętnastym doszło do powstania linii tramwajowej, która prowadziła wzdłuż rynku. Na początku był to tramwaj konny, a następnie tramwaj elektryczny. Jednak w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku postanowiono przenieść linię tramwajową biegnącą wzdłuż rynku w inne miejsce. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych władze miasta postanowiły wyjść naprzeciw oczekiwaniom społecznym i rozpoczęły proces odrestaurowywania starych kamienic. Okazało się to bardzo trafioną inwestycją bowiem końcowy efekt, który był widoczny po kilku latach zrobił naprawdę duże wrażenie na przyjezdnych.

Na rynku we Wrocławiu można znaleźć bardzo dużo starych kamienic, fontann, które także były poddane renowacjom. W sezonie letnim jest tutaj ogromna liczba ogródków piwnych, które odwiedzają turyści z całej Polski i nie tylko. Atrakcją rynku jest pomnik Aleksandra Fredry, oraz blok śródrynkowy, który nie występował dotąd w innym miejscu w Polsce. Główną zaletą tego typu rodzaju zabudowy jest jego charakter. Turysta może podziwiać nie tylko kamienice, które otaczają rynek z zewnątrz ale również delektować się starymi kamienicami, które umieszczono w centralnej części.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

śr. maj 6 , 2020
Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaliczane jest do największych tego typu budynków w mieście. Zaprojektował go niemiecki architekt Karl Friedrich Endell, a do zbudowania muzeum doszło w 1886 roku. Styl w jakim wykonano budowlę nawiązuje do czasów, w jakich w tamtym okresie się budowało czyli jest to styl staroniemiecki, renesansowy. Głównym […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi