Sopot

Sopot to znany kurort nadmorski, chętnie odwiedzany przez corocznych turystów. Rozwój Sopotu jako kąpieliska jest związany z osobą Jeana Georga Haffnera, czyli byłego lekarza armii napoleońskiej, który to w XIX wieku założył tutaj zakład kąpielowy. Już w okresie międzywojennym Sopot cieszył się sporym uznaniem jako piękne miejsce wypoczynku. Od 10 lat miasto to posiada status uzdrowiska.

Do ciekawych miejsc Sopotu z całą pewnością należy słynna Opera Leśna, położona w Górnym Sopocie. Stanowi ona obiekt najbardziej rozpoznawalny w mieście. Opera powstała w 1909 roku. Dzięki otaczającym ją morenowym wzgórzom, posiada ona wspaniałą akustykę. W okresie międzywojennym odbywały się tutaj przedstawienia oper Richarda Wagnera. Po wojnie opera została wyposażona w dach. W dzisiejszych czasach słynie ona głównie z imprezy znanej jako Sopot Festival.

W Sopocie bardzo popularny jest także neogotycki kościół garnizonowy św. Jerzego, wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku jako świątynia protestancka. We wnętrzu kościoła znajdują się bardzo oryginalne witraże. Prawy boczny ołtarz zawiera figurkę Matki Boskiej Częstochowskiej, która pochodzi ze statku pasażerskiego „Batory”. Monciak to tak zwana ulica Bohaterów Monte Cassino. Jest to słynna aleja, licząca ponad 600 metrów. Łączy ona Górny Sopot z nadmorską plażą. W sezonie ulica ta jest bardzo zatłoczona – każdy bowiem uważa, że przechadzka tą aleją jest warunkiem koniecznym pobytu w Sopocie. W trakcie spaceru nie powinny nam umknąć neogotyckie i eklektyczne elewacje kamieniczek. Pod numerem 53 spotykamy słynny Krzywy Domek – dzieło niezwykle podobne do słynnych dzieł Antoniego Gaudiego. W Sopocie znajduje się także fontanna Jasia Rybaka, niezwiązana tematycznie z miastem. Została zaprojektowana jako symbol miasta i przeciwwaga dla gdańskiego Neptuna.

Jedną z największych atrakcji Sopotu jest z całą pewnością słynne molo, czyli najdłuższy pomost drewniany nad Bałtykiem. Posiada ono 511,5 metrów długości. Stojąc na molo, można przede wszystkim podziwiać panoramę Wybrzeża od Kępy Redłowskiej w Gdyni po Jelitkowo, Brzeźno oraz Port Północny w Gdańsku. Z mola widać także słynny Grand Hotel, który został wzniesiony w latach 20. XX wieku jako Hotel Casino.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Gdańsk

czw. maj 7 , 2020
Gdańsk jest największym miastem północnej Polski, leżącym przy ujściu Wisły do Bałtyku. Historia tego miasta liczy sobie ponad tysiąc lat. W XVI wieku Gdańsk stał się głównym portem handlowym kraju, rosnąc tym samym w siłę i zdobywając wielkie uznanie. Jesto to także jedno z nielicznych miast, któte nie zostało zdobyte […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi