Pałac kultury i nauki

Pałac Kultury i Nauki jest położony w Śródmieściu. Stanowi najwyższy budynek w Polsce, jest nazywany niekiedy „darem radzieckim”, bądź „darem Stalina”. Jest to jeden z wielu symboli Warszawy, bardzo popularny obiekt wśród turystów. Pałac Kultury i Nauki, niegdyś imienia Józefa Stalina był przede wszystkim dumą socjalistycznej Polski Ludowej. Zwiedził go między innymi Nikita Chruszczow, czy Kim Ir Sen – przywódca Korei Północnej. W otoczeniu tego znanego budynku znajduje się bardzo wiele rzeźb, a także obiektów małej architektury, które mają charakter socrealistyczny.

Główne wejście do Pałacu znajduje się od ulicy Marszałkowskiej. Stoją przy nim dwa pomniki: Pomnik Adama Mickiewicza oraz Mikołaja Kopernika. Nad wejściem do budynku znajduje się ogromna płaskorzeźba, która ma za zadanie przedstawiać alegorię socjalistycznej władzy. Na płaskorzeźbie widać więc robotników, chłopów, a także inteligencję wspólnie pracujących na rzecz Ojczyzny. Niegdyś widniał tam także napis zawierający pełną nazwę pałacu – został on jednak przysłonięty blachą. Po prawej stronie wejścia do pałacu znajduje się także pomnik granic getta, wyznaczający dawną jego granicę.

Obecnie Pałac Kultury i Nauki stanowi siedzibę wielu firm oraz instytucji. Znajdują się tutaj kina, teatry, księgarnie, muzea i tym podobne. Organizowane są tutaj także różne targi, czy konferencje. Obiekt ten posiada aż 42 kondygnacje oraz 3288 pomieszczeń, których łączna powierzchnia wynosi aż 123 000 metrów kwadratowych. Jest to charakterystyczny przykład socrealistycznego realizmu, mający za zadanie oddanie wielkości oraz siły ustroju socjalistycznego. Architektura całego budynku zawiera liczne nawiązania do polskiej tradycji budowlanej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Karpacz zimą czyli atrakcje na ferie

pt. maj 8 , 2020
​Jeżeli cały czas szukacie idealnych pomysłów na spędzenie ferii, wraz ze swoimi dziećmi, powinniście koniecznie wziąć pod uwagę odwiedzenie Karpacz. Chociaż to miasto cały czas nie jest tak popularne, jak chociażby Zakopane, to powinniście wiedzieć, że czeka tam na Was ogrom wspaniałych atrakcji. Nie traćmy czasu – oto one! Wspaniałe […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi