Kościół św. Anny

Kościół ten nazywany także Kościołem Bernardynów, lub w innej wersji Kościołem Franciszkanów Obserwantów stanowi jeden z najbardziej starych kościołów położonych w Warszawie. Jest to najstarszy kościół zlokalizowany przy Trakcie Królewskim. Do dnia dzisiejszego kościół ten funkcjonuje jako akademicki. Jest to kościół zawierający różnorodność stylów architektonicznych. Został on bowiem zbudowany na bazie czterech stylów. Wiele jego elementów jest autentycznych, gdyż nie zostały one zniszczone podczas II wojny światowej. W budowli odnaleźć można fragmenty murów gotyckich, kaplic renesansowych, korpus barokowy,a także freski i fasadę zbudowaną w stylu klasycystycznym. Na fasadzie kościoła św. Anny umieszczone są między innymi tablice pamiątkowe. Jedna z nich upamiętnia Władysława z Gielniowa, druga tablica opisuje pokrótce historię samego kościoła. Wnętrze kościoła posiada styl barokowy, który został mu nadany już w XVII wieku. Kościół św. Anny jest jednonawowy. Ołtarz główny pochodzi z 1728 roku, wybudowany według projektu Karola Baya. Posiada on XVII-wieczny obraz św. Anny. Ambona w kościele stanowi bardzo ważny element jego całego wyposażenia. Pochodzi ona z 1750 roku. Zawiera rzeźby prezentujące Władysława z Gielniowa, a także wizerunki franciszkanów.

Kościół zawiera w sumie sześć ołtarzy bocznych. Warte uwagi są ponadto konfesjonały, pochodzące z 1753 roku. Zostały ona uratowane podczas II wojny światowej. Niezwykłe są także organy zbudowane w 1992 roku, posiadające 31 głosów. Kościół posiada kaplicę Władysława z Gielniowa, Kaplicę Loretańską. Znajduje się tutaj także dzwonnica przykościelna wybudowana w 1583 roku. Pierwotnie pełniła ona funkcję punktu widokowego. Kościół posiada także ciekawe zabudowania klasztorne, które powstawały razem z jego budową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Weekend majowy w Karkonoszach

sob. maj 9 , 2020
​Czy Karpacz i Karkonosze są dobrym kierunkiem dla osób, które cały czas poszukują pomysłów na majówkową wyprawę? Zdecydowanie tak! Jeżeli dobrze zapanujemy urlopy, to w tym roku czeka na nas aż 9 dni wolnego! Zapraszamy więc do Karpacza, gdzie czeka na nas Leśny Dwór – najstarszy pensjonat w tym mieście! […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi