Frombork

Frombork to niewielka, niezwykle cicha miejscowość położona nad Zalewem Wiślanym. Została założona na miejscu staropruskiej osady, pod nazwą Frauenburg, a więc: Gród Pani. Zniszczenia przyniosły miastu wojny polsko-szwedzkie, a także II wojna światowa. We Fromborku niezwykle znany jest przede wszystkim pomnik Mikołaja Kopernika. Nad miastem góruje Wzgórze Katedralne, otoczone murami obronnymi, pochodzącymi jeszcze ze średniowiecza. Wzgórze to wznosi się pomiędzy rzekami Baudą oraz Narusą. Na wzgórze znajduje się wspaniała budowla, zbudowana w latach 1329-1388 – gotycka, halowa katedra Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła. Jest to największy gotycki obiekt sakralny na Warmii. Posiada wysoki, dwuspadowy dach oraz gwiaździste sklepienie. Ołtarz katedry, wykonany z białego, czarnego oraz różowego marmuru, jest autorstwa Francisco Placidi.

Warte obejrzenia są przede wszystkim późnorenesansowe oraz barokowe ołtarze boczne. tablica na filarze w nawie głównej, tuż przed prezbiterium, została poświęcona Kopernikowi, który przez 33 lata był kanonikiem kapituły warmińskiej. We wnętrzu katedry znajdują się liczne nagrobki oraz epitafia biskupów warmińskich. Kaplica biskupa Andrzeja Szembeka posiada niesamowite ścienne malowidła, a także kutą kratą. W narożniku dziedzińca wznosi się późnogotycki pałac biskupów warmińskich, który został zmodernizowany w stylu barokowym. Na chwilę obecna jest to siedziba Muzeum Mikołaja Kopernika. Na parterze znajduje się małe planetarium oraz wahadło Foucaulta, za pomocą którego można udowodnić ruch obrotowy kuli ziemskiej. Na szczycie można podziwiać przepiękną panoramę miasta oraz Zalew Wiślany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Łazienki Królewskie

niedz. maj 10 , 2020
Niewątpliwym pozostaje fakt, iż Łazienki Królewskie pozostają jedną z najważniejszych, a tym samym najpiękniejszych atrakcji Warszawy. Jest to zespół pałacowo-parkowy, zlokalizowany w Śródmieściu, w rejonie Ujazdowa. Łazienki Królewskie należą obecnie do Muzeum, które nosi nazwę: Łazienki Królewskie w Warszawie. Powierzchnia tego terenu wynosi blisko 80 hektarów. park ten jest ogrodzony […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi