Łazienki Królewskie

Niewątpliwym pozostaje fakt, iż Łazienki Królewskie pozostają jedną z najważniejszych, a tym samym najpiękniejszych atrakcji Warszawy. Jest to zespół pałacowo-parkowy, zlokalizowany w Śródmieściu, w rejonie Ujazdowa. Łazienki Królewskie należą obecnie do Muzeum, które nosi nazwę: Łazienki Królewskie w Warszawie. Powierzchnia tego terenu wynosi blisko 80 hektarów. park ten jest ogrodzony i pilnie strzeżony. Do najważniejszych obiektów znajdujących się na terenie Łazienek Królewskich należą przede wszystkim: Pałac na Wodzie, Pałac Myślewicki, Teatr na Wyspie, Biały Domek, Stara i Nowa Pomarańczarnia, Wodozbiór, Stara i Nowa Kordegarda, czy Podchorążówka.

Według podań, wraz z końcem XVII wieku, Stanisław Herakliusz Lubomirski, który był właścicielem okolicznych terenów, zlecił wykonanie dla siebie Łaźni. Miała być ona umieszczona na wyspie, na środku starorzecza wiślanego. Niedaleko powstał także pierwszy budynek wodozbioru, z którego możliwy był transport wody do Łazienki Lubomirskiego. Budynek ten zapoczątkował nazwę całego kompleksu. Wkrótce swoje zainteresowanie pobliskim Zamkiem Ujazdowskim wykazał Stanisław August Poniatowski, który to w 1764 roku nabył Ujazdów. Kilka lat później, w 1772 roku rozpoczęto budowę kompleksu pałacowo-parkowego, który miał mieć styl wczesnoklasycystyczny. Wtedy też wzmogło się zainteresowanie Poniatowskiego Łazienką. W trakcie rozbudowy, powstały całkiem nowe obiekty, jak Teatr na Wyspie, Stara Pomarańczarnia, czy Pałac Myślewicki. Łazienka Lubomirskiego natomiast przekształciła się w znany dziś Pałac na Wodzie, w którego salach odbywały się słynne obiady czwartkowe.

Po I wojnie światowej kompleks pałacowo-parkowy stał się dostępny dla publiczności. Warto jednak podkreślić, że Łazienki Królewskie były odtąd rezydencją reprezentacyjną. W 1926 roku postawiono tu pomnik Fryderyka Chopina. Podczas II wojny światowej doszło do dewastacji parku, spłonął między innymi Pałac na Wodzie. Dopiero w latach 50. minionego wielu park został na nowo udostępniony. W tym okresie pierwszym jego dyrektorem został Marek Kwiatkowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Warszawska Praga

wt. maj 12 , 2020
Najbardziej elegancką część prawego brzegu Warszawy, stanowi z całą pewnością willowa Saska Kępa, którą w swojej twórczości uwieczniła Agnieszka Osiecka, jako wieloletnia mieszkanka tej przepięknej dzielnicy. Praga przez wiele stuleci była samodzielnym miastem i została przyłączona do Warszawy dopiero u schyłku XVIII wieku. Na skrzyżowaniu ulic Francuskiej oraz Walecznych stoi […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi