Warszawska Praga

Najbardziej elegancką część prawego brzegu Warszawy, stanowi z całą pewnością willowa Saska Kępa, którą w swojej twórczości uwieczniła Agnieszka Osiecka, jako wieloletnia mieszkanka tej przepięknej dzielnicy. Praga przez wiele stuleci była samodzielnym miastem i została przyłączona do Warszawy dopiero u schyłku XVIII wieku. Na skrzyżowaniu ulic Francuskiej oraz Walecznych stoi pomnik wspomnianej poetki. Stąd można dojść do malowniczego parku Skaryszewskiego, który posiada ukryte wśród zieleni rzeźby przedwojennych twórców, a także niezwykły ogród różany. Po drugiej stronie ulicy Zielenieckiej znajduje się Stadion Narodowy.

Słynna stara Praga staje się coraz bardziej popularną dzielnicą. Centrum dzielnicy stanowi plac Wileński, przy którym znajduje się pomnik Braterstwa Broni, który jest nazywany powszechnie „pomnikiem czterech śpiących”. Nad placem unoszą się kopuły cerkwi św. Marii i Magdaleny. Jest najpiękniejsza praska świątynia, która została zbudowana w latach 1867-1869. Idąc ulicą Targową, można dojść do brukowanej ulicy Ząbkowskiej, na której znajdują się piękne, odnawiane kamienice oraz bazar Różyckiego. Przy ulicy Floriańskiej znajduje się XIX-wieczna neogotycka katedra św. Floriana. Na jej tyłach umieszczony został pomnik Kapeli Praskiej. Niedźwiedzie stojące naprzeciwko katedry stanowią wizytówkę pobliskiego ogrodu zoologicznego, który sięga od brzegu Wisły. Stamtąd też rozciąga się niesamowity widok na Stare Miasto. Warszawskie zoo zostało założone w 1928 roku. Żyje w nim około 400 zwierząt prawie 500 gatunków. Na szczególną uwagę zasługują tutaj podziwiane mrówkojady. Znajduje się tutaj także plac zabaw oraz Baśniowe Zoo zawierające oswojone kózki, kucyki i osiołki – jest to niesamowita atrakcja dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Polskie parki narodowe

śr. maj 13 , 2020
Polskie parki narodowe to obszary, które cechują się niespotykanymi nigdzie indziej walorami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi oraz edukacyjnymi. Są to miejsca, gdzie zarówno przyroda, jak i zwierzyna objęte są ochroną i człowiek nie ma prawa ingerować w ich istnienie. Parki narodowe tworzone są z myślą, aby zachować na długo magię polskiego […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi