Hel

Hel to niezwykłe miejsce na końcu Mierzei Helskiej. Jeszcze do niedawna dostęp do tej miejscowości był niezwykle utrudniony dla turystów. Dziś zwiedzając to miejsce, praktycznie na każdym kroku można się natknąć na obiekty Marynarki Wojennej. Pozostałością osady są dziś białe domy rybackie przy ulicy Wiejskiej. Na Helu warte zobaczenia jest przede wszystkim Muzeum Obrony Wybrzeża – ekspozycja umieszczona w lesie, poświęcona walkom, które toczyły się w mieście w trakcie II wojny światowej. W dawnym ewangelickim kościele św. Piotra i św. Pawła znajduje się Muzeum Rybołówstwa. Zawiera ono ekspozycje tematyczne, które prezentują historią Helu, a także dzieje i przyrodę Bałtyku. Znajduje się tutaj także ekspozycja malarstwa marynistycznego oraz wystawa o tematyce etnograficznej, pokazujące łodzie i sprzęty używane przez rybaków na południowym Bałtyku. Niezwykle ciekawa jest także wystawa merków, a więc pływaków ze znakami, którymi to rybacy oznaczali swe sieci. Na Helu znajduje się także Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego, czyli placówka badawczo-hodowlana, której zadaniem jest odtworzenie i ochrona stad fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Znajduje się tutaj fokarium, które zostało wybudowane pod koniec lat 90. Można więc podziwiać ssaki w ich naturalnych warunkach. Przy fokarium znajduje się także wystawa: „Ssaki naszego morza”.

Do zwiedzania udostępniony został także Port Marynarki Wojennej, wybudowany w latach 30. Obok gdyńskiego Oksywia, był to drugi polski port wojenny. Na nabrzeżu z kolei eksponowany jest okręt Straży Granicznej „Batory”, który to złamał niemiecką morską blokadę Helu i z 1 na 2 października 1939 roku dopłynął do szwedzkiej wyspy Gotlandii. Latarnia helska posiada 41,5 metrów wysokości, a zasięg jej światła to 31,5 kilometrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Belweder

czw. maj 14 , 2020
Belweder w Warszawie to mały pałacyk zbudowany w stylu klasycystycznym, położony w Ujazdowie. Jest to siedziba Prezydenta Polski. Stanowił on pierwotnie, pierwszą siedzibą Prezydenta II Rzeczypospolitej, a w dzisiejszych czasach także Prezydenta III Rzeczypospolitej. Pałacyk ten powstał w połowie XVII wieku. Stanowił on wówczas własność Kazimierza Paca. W XVIII wieku […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi