Belweder

Belweder w Warszawie to mały pałacyk zbudowany w stylu klasycystycznym, położony w Ujazdowie. Jest to siedziba Prezydenta Polski. Stanowił on pierwotnie, pierwszą siedzibą Prezydenta II Rzeczypospolitej, a w dzisiejszych czasach także Prezydenta III Rzeczypospolitej. Pałacyk ten powstał w połowie XVII wieku. Stanowił on wówczas własność Kazimierza Paca. W XVIII wieku został on przebudowany na styl barokowy. Od drugiej połowy XVIII wieku był on własnością Stanisława Augusta Poniatowskiego, a w XIX wieku siedzibą naczelnego wodza wojska polskiego. Belweder odegrał niezwykle ważną rolę podczas nocy listopadowej. Książę Konstanty uciekł z Warszawy podczas szturmu na Belweder. W trakcie I wojny światowej Belweder zamieszkiwał generał-gubernator Hans Hartwig von Beseler.

Belweder stanowił także siedzibą Naczelnika Państwa i do roku 1926 Prezydenta II Rzeczypospolitej. Od 1926 do 1935 roku zamieszkiwał go minister spraw wojskowych – Józef Piłsudski. Na chwilę obecną pałacyk ten to własność Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej. jest on używany głównie w celach reprezentacyjnych. Szczególnie chętnie wykorzystuje się ten budynek, zwłaszcza podczas wszelkich uroczystości wojskowych, na przykład w trakcie spotkań dyplomatycznych prezydenta, czy premiera z przywódcami zza granicy. Po śmierci Lecha Kaczyńskiego, Bronisław Komorowski, który pełnił wówczas obowiązki głowy państwa, lecz nie był jeszcze prezydentem, zakazał organizowania wszelkich uroczystości w Pałacu Prezydenckim. W związku z tym wszystkie tamtejsze ceremonie odbywały się właśnie w Belwederze. Kiedy Komorowski został wybrany prezydentem, zamieszkał na piętrze Belwederu, jednak podjął decyzję o pracy w Pałacu Prezydenckim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Kielce

czw. maj 14 , 2020
Kielce stanowią główny ośrodek regionu świętokrzyskiego. Za najświetniejszy zabytek tego miasta uchodzi dawny pałac biskupów krakowskich. Sąsiaduje z nim katedra ulokowana na tzw. Wzgórzu Zamkowym. Pałac ten został zbudowany w latach 1637-1641 przez Tomasza Poncino. jest on dość duży, posiada cztery smukłe ośmioboczne wieże. W pałacu swoją siedzibę ma Muzeum […]

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi