Kielce

Kielce stanowią główny ośrodek regionu świętokrzyskiego. Za najświetniejszy zabytek tego miasta uchodzi dawny pałac biskupów krakowskich. Sąsiaduje z nim katedra ulokowana na tzw. Wzgórzu Zamkowym. Pałac ten został zbudowany w latach 1637-1641 przez Tomasza Poncino. jest on dość duży, posiada cztery smukłe ośmioboczne wieże. W pałacu swoją siedzibę ma Muzeum Narodowe, które istnieje tam już sto lat. Wyeksponowane są tutaj wnętrza z XVII i XVIII wieku, czyli Wielka Izba Stołowa, apartamenty biskupów, pomieszczenia senatorskie, i tym podobne.W pomieszczeniach tych znajdują się liczne barokowe meble oraz przedmioty ozdobne. Znajduje się tutaj ponadto cenna Galeria Malarstwa Polskiego. Pod względem historycznym, niezwykle cenne i warte zobaczenia jest Sanktuarium Józefa Piłsudskiego.

Warta obejrzenia jest także kielecka katedra, której pierwowzorem był romański kościół, wzniesiony przez biskupa krakowskiego Gedeona. Katedra została zbudowana w stylu wczesnobarokowym. Wnętrze zachwyca przede wszystkim niebywałym wyposażeniem. W katedralnym skarbcu znajdują się niesamowite dzieła sztuki. Wyeksponowane zostały tutaj przede wszystkim dary od Kazimierza Wielkiego, takie jak: gotycki kielich, czy relikwiarz św. Marii Magdaleny. Blisko katedry znajduje się najstarszej szkoły średniej w mieście, której to uczniami byli między innymi: Stefan Żeromski, czy Bolesław Prus. Budynek ten stanowi obecnie siedzibę Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, które obrazuje dzieciństwo pisarza, a także okres, kiedy to uczęszczał do szkoły w Kielcach. Dla dzieci niezwykłą atrakcją okazuje się Muzeum Zabawek i Zabawy, które ma swoją siedzibę w XIX-wiecznych halach targowych. Niezwykłym miejscem spacerowym jest rezerwat geologiczny „Kadzielnia”. rezerwat ten tworzy wzgórze z malowniczym skupiskiem skałek wapiennych. Znajduje się tutaj także niewielki zbiornik wodny zwany Szmaragdowym Jeziorkiem, a także amfiteatr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Szklarska Poręba i Karkonosze

czw. maj 14 , 2020
Szklarska Poręba jest położona w dolinie między Karkonoszami a Górami Izerskimi. Stanowi jedną z najbardziej popularnych miejscowości turystycznych w kraju. Początek tej popularności dała przede wszystkim huta szkła, która została założona nad Szklarskim Potokiem w XIV wieku. W samym mieści znajduje się kilka zabytkowych budowli, spośród których najpiękniejszy jest Młyn […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi