Szklarska Poręba i Karkonosze

Szklarska Poręba jest położona w dolinie między Karkonoszami a Górami Izerskimi. Stanowi jedną z najbardziej popularnych miejscowości turystycznych w kraju. Początek tej popularności dała przede wszystkim huta szkła, która została założona nad Szklarskim Potokiem w XIV wieku. W samym mieści znajduje się kilka zabytkowych budowli, spośród których najpiękniejszy jest Młyn Łukasza, a więc murowano-drewniany obiekt, stojący nad potokiem Kamieńczyk. Ponadto odwiedzić tu można Muzeum Mineralogiczne. Część główną stanowi ekspozycja kilku tysięcy minerałów z całego świata. Warto odwiedzić także dom Carla I Gerharta Hauptmannów, w którym to działa filia Muzeum Karkonoskiego. Znajdują się tutaj pamiątki po pisarzach, a także ekspozycja poświęcona słynnemu Duchowi Gór, a także szklarskim tradycjom, miasta.

Wjeżdżając do Kotliny Jeleniogórskiej, naszym oczom ukazuje się potężny wał Karkonoszy. Karkonoski Park Narodowy powstał w 1959 roku. Warto odwiedzić tutaj przede wszystkim wodospad Kamieńczyka, jako największą kaskadę w polskich Sudetach. Wodospad Szklarki stanowi enklawę parku narodowego. Ma 13,3 metrów wysokości. Szklarska Poręba leży u podnóża Szrenicy – jest to największa góra w Karkonoszach. Znajduje się tutaj jedne z większych w Polsce ośrodków narciarstwa zjazdowego. Śnieżne Kotły to najbardziej efektowna przepaść w Karkonoszach. Zostały one wyrzeźbione przez małe lodowce, niegdyś tutaj zalegające.

Śnieżka to oczywiście królowa Karkonoszy. Ma 1602 metry n.p.m. Na górze bywały takie znane osobistości, jak Goethe, czy król Fryderyk Wilhelm III.

Artykuł przygotowany przez: Sylwester-travel.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Kraków

czw. maj 14 , 2020
Od wieków Kraków przyciąga uwagę swoja niepowtarzalną historią, kulturą, niesamowitymi miejscami i zabytkami. Dawna stolica państwa, siedziba królów. Oprócz najbardziej popularnego Wawelu, są tu także niesamowite Sukiennice, kościoły, zaciszne uliczki, teatry. Kraków to swoista mieszanka przeszłości z nowoczesnością. O uznaniu dla tak wspaniałego miasta może świadczyć fakt, iż znalazło się […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi