Biebrzański Park Narodowy

Największy park narodowy w Polsce to Biebrzański Park Narodowy, utworzony w 1993 roku w celu ochrony torfowisk doliny rzeki Biebrzy, a także niezwykłego bogactwa gatunkowego flory i fauny. Raj Biebrzy to możliwość obserwacji tokujących batalionów oraz sowy błotnej. Szczególnie wiosną widoki te przyciągają rzeszę turystów z całej Polski, a także z zagranicy. Można tu usłyszeć wodniczkę, zobaczyć żurawie oraz tańczące cietrzewie. Biebrzański Park Narodowy to jedna z niezwykle cennych ostoi ptaków w Polsce. W mroźne dni szczególnie polecana jest wyprawa na Bagno Podlaskie. Jest to obszar podmokły, uważany za jedno z najlepiej zachowanych bagien położonych na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Można tu maszerować szlakiem ze wsi Gugny. Podczas wyprawy można zobaczyć łosia, lisa, czy cietrzewia. Na trasie znajduje się także wieża widokowa, z której bardzo dokładnie widać całą okolicę.

rajem dla ornitologów okazuje się rozległe Bagno Ławki. Jest to otwarty teren bagienny znajdujący się na niskim torfowisku. Tutaj gniazdują i żerują wodniczki, słonki, błotniaki zbożowe i tym podobne. Na Grobli Honczarowskiej, zupełnie z rana można zauważyć bacznych obserwatorów uzbrojonych w lunety i aparaty. Warto wybrać się także na ścieżkę przyrodniczą, wiodącą Groblą Honczarowską – tutaj można ujrzeć prawdziwe bogactwo okolicznej flory i fauny.

Każdego roku we wrześniu w Biebrzańskim Parku Narodowym organizowane są Mistrzostwa Polski w Koszeniu Łąk. Pozwala to na zachowanie korzystnego środowiska dla roślin oraz ptaków. Dzięki takim spotkaniom kultywowane są przede wszystkim tradycje związane z sianokosami. W obrębie doliny Biebrzy znajduje się Obszar Ochrony Ścisłej: „Czerwone Bagno”. Obszar ten obejmuje torfowiska, na których to są rozrzucone grądziki, a więc suche wzniesienia porośnięte brzozą – tu chronią się zwierzęta. Warto udać się do Leśniczówki Grzędy, w której znajduje się Terenowy Ośrodek Edukacji. W stodole obok leśniczówki znajduje się ekspozycja militariów z II wojny światowej, a także narzędzia gospodarskie. Znajdują się tutaj dwie ścieżki przyrodnicze: „Czerwone Bagno” oraz ścieżka „Wydmy”, która wiedzie na wydmę Sucha Góra i daje możliwość na zapoznanie się z florą i fauną suchych fragmentów parku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Trzy Korony czyli wypoczynek w Pieninach

niedz. maj 17 , 2020
Trzy Korony są najwyższym szczytem w Pieninach Środkowych. Mają wysokość 982 metrów nad poziomem morza. Jeśli chcemy wejść na szczyt, możemy naszą trasę zacząć ze Sromowiec Niżnych. Warto też zatrzymać się na dłużej w tej maleńkiej, urokliwej miejscowości. Najlepszym miejscem na nocleg bez wątpienia będzie schronisko Trzy Korony leżące tuż […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi