Bazylika św. Krzyża

Bazylika ta jest zlokalizowana w Śródmieściu Warszawy. Jej początki wiążą się konkretnie z rokiem 1510 – pierwotnie była to zwykła i niewielka drewniana kaplica. Została ona z czasem zmieniona w mały kościółek, również wykonany z drewna. W XVII wieku powstała już w tym miejscu znaczna, robiąca spore wrażenie świątynia. W latach 50. XVII wieku kościół ten stał się posiadaniem księży Misjonarzy – i tak pozostało do dnia dzisiejszego. W trakcie potopu szwedzkiego został on niestety poważnie zniszczony. W związku z tym, w 1679 roku przystąpiono do jego znacznej odbudowy. W 1737 roku zakończono już prace budowlane. W dniu zakończenia prac budowlanych, był to największy dotychczasowy kościół znajdujący się w Warszawie. Jest to kościół zbudowany w stylu barokowym, powstały w formie krzyża łacińskiego, na wzór starożytnych budowli.

Na końcu wszystkich kaplic kościoła umieszczona została kaplica pod nazwą Najświętszej Maryi Panny. W bazylice tej znajduje się ponadto dużo tablic pamiątkowych, poświęconych między innymi Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu, Reymontowi, i tym podobne. W prawej części tejże bazyliki znajduje się między innymi grób Tarły, który był arcybiskupem. Bazylika św. Krzyża robi ogromne wrażenie i jest niezwykle ważnym oraz cennym zabytkiem miasta, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców oraz turystów. Należy także szczególnie podkreślić w tym miejscu, iż W kościele tym odbyły się także pogrzeby znanych i poważanych osobistości, a mianowicie: Józefa Poniatowskiego, Szymanowskiego, i tym podobne. W 1858 roku postawiono przed kościołem figurę Jezusa Chrystusa, który dźwiga krzyż. Figura ta została stworzona według projektu A. Pruszyńskiego. Ufundował ją natomiast hrabia Zamoyski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Zabytki Gdańska

wt. maj 19 , 2020
Bazylika Wniebowzięcia NMP stanowi jedną z najciekawszych budowli Gdańska. Przez wiele lat pełniła ona bowiem funkcję największej świątyni Polski – niedawno zostało na wyprzedzona przez bazylikę w Licheniu. Bazylika w Gdańsku uważana jest za największy kościół świata. Mierzy 105 metrów długości oraz 66 metrów szerokości w transepcie, wysokość naw natomiast […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi