Karpacz i okolice

Ten modny karkonoski kurort położony jest niedaleko Śnieżki. Jest to bardzo dobra baza wypadowa w góry. Miasto składa się z kilku dzielnic. Jako ośrodek turystyczny funkcjonuje od XIX wieku. Najcenniejszym zabytkiem Karpacza jest z całą pewnością słynny Kościółek Wang, który powstał w zupełnie innej części Europy. Wzniesiony został w Norwegii w XIII wieku. W 1841 roku została zakupiony przez pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV i rok później Kościół ten stanął w Karpaczu. W środku największe wrażenie robią misternie rzeźbione portale. Główny portal, znajdujący się na zewnątrz, jest strzeżony przez parę lwów. W Karpaczu znajduje się także niezwykła atrakcja dla dzieci: Miejskie Muzeum Zabawek, które zostało założona w 1995 roku przez Henryka Tomaszewskiego, mistrza pantomimy z Wrocławia. Spotkać tu można lalki w specjalnych domkach, klocki, samochody i tym podobne. Najbardziej cenne zabawki pochodzą z XVIII i XIX wieku.

Oddalając się nieco od Karpacza, można zwiedzić także małe miasteczko: Ścięgny, w którym znajduje się makabryczny zabytek: ruiny szubienicy. Została ona zbudowana przez hrabiego Zierotina, który był znany z okrutnego traktowania swoich poddanych. Bardziej znaną atrakcję stanowi jednak Western City, które znajduje się pomiędzy Ścięgnami a Karpaczem. To prawdziwy Dziki Zachód! Niekiedy odbywają się tu nawet specjalne widowiska. W Karpnikach zobaczyć można XIV-wieczny zamek. wzniesiony przez Henryka Czirna.Od 1978 roku zamek ten pełnił funkcję ośrodka wypoczynkowego, a następnie sanatorium. Obecnie jest to teren prywatny, nie można go zwiedzić, lecz zobaczyć z zewnątrz. Warto zwiedzić jednak Rudawski Park Krajobrazowy. Na północny wschód od Karkonoszy wznosi się pasmo Rudaw Janowickich. Najbardziej efektowną ich część stanowią Góry Sokole, spośród których największa to ta, stanowiąca szczytową partię Sokolika (623 m n.p.m.). Jest to bardzo dobry punkt widokowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Toruń - jedno z najpiękniejszych miast w Polsce

wt. maj 19 , 2020
Z całą pewnością można przyznać, iż Toruń jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Początki tego miasta sięgają XIII wieku i są związane z Krzyżakami. Dziś jest to duże miasto nad Wisłą, stanowiące siedzibę znaczącego w Polsce Uniwersytetu. Starówka Torunia została wpisana w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi