Powiśle – Gniew

Atrakcją Powiśla są przede wszystkim niezwykłe zabytki architektury, w tym wzbudzający ogromne wrażenie zamek krzyżacki w Gniewie. Został on zbudowany na planie kwadratu w latach 1285-1350. Zamek ten zdecydowanie dominuje zarówno nad małym miastem, jakim jest Gniew, jak i nad doliną Wisły. Budowla posiada wieże, a w tym stołp, czyli ostatni element systemu obronnego, który jest nazywany także donżonem – z języka francuskiego. Zamek otaczają fosy oraz mury. Na dziedzińcu zamkowym znajduje się studnia o głębokości 40 metrów, która zapewniała załodze zamkowej wodę w trakcie oblężenia. W zamku tym na chwilę obecną ma siedzibę muzeum archeologiczne, Bractwo Rycerskie Zamku Gniewskiego, Fundacja „Zamek w Gniewie”, a także schronisko młodzieżowe, które oferuje noclegi. Na dziedzińcu zamkowym organizowane są liczne widowiska plenerowe, które związane są tematycznie ze średniowieczem, a także z życiem stanu rycerskiego. Z zamku można obejrzeć wspaniałą panoramę miasta oraz doliny Wisły. W pobliżu zamku zlokalizowany jest Pałac Marysieńki, który została wzniesiony przez Jana Sobieskiego dla jego żony.

Warta zobaczenia jest także starówka w Gniewie. posiada ona zachowany układ przestrzenny średniowiecznego miasta objęty ochroną już za czasów II Rzeczypospolitej. Centralny punkt starówki stanowi rynek, na środku którego znajduje się ratusz – siedziba władz miejskich. Rynek zabudowany jest pięknymi kamieniczkami. W pobliżu ratusza umieszczona jest XIX-wieczna pompa. Na ulicy Sambora znajdują się małe XVIII- i XIX-wieczne domki, wbudowane w ziemię prawie po same niewielkie okna. Najstarszą świątynią miasta jest gotycki kościół św. Mikołaja, który był patronem żeglarzy i rybaków. Wnętrze kościoła utrzymane jest w stylu neogotyckim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Karpacz i okolice

wt. maj 19 , 2020
Ten modny karkonoski kurort położony jest niedaleko Śnieżki. Jest to bardzo dobra baza wypadowa w góry. Miasto składa się z kilku dzielnic. Jako ośrodek turystyczny funkcjonuje od XIX wieku. Najcenniejszym zabytkiem Karpacza jest z całą pewnością słynny Kościółek Wang, który powstał w zupełnie innej części Europy. Wzniesiony został w Norwegii […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi