Zabytki Gdańska

Bazylika Wniebowzięcia NMP stanowi jedną z najciekawszych budowli Gdańska. Przez wiele lat pełniła ona bowiem funkcję największej świątyni Polski – niedawno zostało na wyprzedzona przez bazylikę w Licheniu. Bazylika w Gdańsku uważana jest za największy kościół świata. Mierzy 105 metrów długości oraz 66 metrów szerokości w transepcie, wysokość naw natomiast sięga 30 metrów, a sama wieża ma 77 metrów wysokości. Do świątyni wiedzie 7 bram. Może ona pomieścić aż 25 tys. wiernych. Kościół wznoszono od XIV do XVI wieku. Ołtarz główny wykonany został w początkach XVI wieku przez Michaela z Augsburga. Przy wejściu, po lewej stronie znajduje się kopia „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga. W nawach znajduje się bardzo wiele nagrobków. W nawie poprzecznej znajduje się XV-wieczny zegar astronomiczny – dzieło Hansa Duringera. Naprzeciw zegara umieszczona została kaplica Matki Bożej Ostrobramskiej. W nawie głównej stoi ozdobna manierystyczna ambona z serią obrazów Izaaka van den Blocke. Zarówno ambona, jak i organy pochodzą ze zniszczonego kościoła św. Jana. Aby wejść na wieżę bazyliki, należy przebyć ponad 400 stopni schodów. Widok z samej góry jest jednak tego warty – panorama, jaką można ujrzeć z tego miejsca, jest jedną z najpiękniejszych na całym Wybrzeżu.

Ratusz Głównego Miasta był wznoszony od XIV do XVI wieku. W portalu Ratusza znajduje się herb miasta, który przedstawia dwa lwy podtrzymujące tarczę herbową oraz patrzące w stronę Złotej Bramy. W Ratuszu znajduje się dziś Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Najciekawsze pomieszczenia to: sień z kręconymi, rzeźbionymi schodami, Wielka Sala Rady, Wielka Sala Ławy, Kamlaria, skarbiec Rady Miejskiej, czy Zimowa Sala Rady. Szczyt hełmu wieży jest ozdobiony pozłacaną figurą Zygmunta Augusta.

Jednym z równie ciekawych zabytków Gdańska jest fontanna Neptuna, która została postawiona w I połowie XVII wieku. Znajduje się sona po lewej stronie wejścia na Długi Targ. Została zaprojektowana przez Abrahama van de Blocke. Neptun, jako władca mórz, to najbardziej popularny symbol Gdańska, a także jeden z najstarszych pomników o charakterze świeckim, który obecny jest na terenie Polski. Długi Targ natomiast to plac reprezentacyjny Gdańska, który w odróżnieniu od innych miast średniowiecznej Polski, nie posiada rynku. Wzdłuż Długiego Targu znajdują się gmachy najbardziej istotnych instytucji publicznych (Zielona Brama, Dwór Artusa, ratusz).

Dwór Artusa został wzniesiony przez Bractwo św. Jerzego. Związany jest ze średniowieczną legendą o królu Arturze oraz Rycerzach Okrągłego Stołu. We wnętrzu gmachu znajduje się ogromna sala o wymiarach 25 na 18 metrów, która ma ponad 12 metrów wysokości. ponadto znajduje się tutaj renesansowy piec kaflowy, posągi, obrazy przedstawiające sceny mitologiczne, a także fryz przedstawiający wjazd do Gdańska Kazimierza Jagiellończyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Karpacz - najciekawsze szlaki i polecane noclegi

wt. maj 19 , 2020
​Karpacz – najciekawsze szlaki oraz polecane noclegi Chociaż w Polsce cały czas bardzo popularne są Bieszczady oraz okolice Zakopanego – warto pamiętać, że to nie jedyna opcja, gdy wraz z rodziną czy znajomymi stwierdzimy, że czas jechać w góry. Tym bardziej tyczy się to terminów, które wiążą się z licznymi […]

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi