Kraków – zabytki

Rynek Główny w Krakowie stanowił największy średniowieczny rynek Europy, któremu to uroku do dziś dodają niezwykłe zabytkowe budowle i kamienice. Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Krakowa to Sukiennice, czyli hala targowa. Początki tej budowli sięgają 1358 roku, kiedy to powstała hala murowana o długości 108 metrów. Budowla ta nadal pełni funkcje handlowe. Na jej piętrze znajduje się Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku z obrazami Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Piotra Michałowskiego i innych.

Pośród licznych kościołów i bazylik najbardziej znany jest Kościół Mariacki, wybudowany w XIV wieku. Kościół ten ma bardzo nietypowy wygląd ze względu na znacznie różniące się wysokością wieże. Ogromne wrażenie wywiera także ołtarz Mariacki, wyrzeźbiony przez Wita Stwosza w latach 1477-1489. Główna sceną ołtarza jest Zaśnięcie Maryi Panny. Uznawany jest on za arcydzieło rzeźby późnogotyckiej. Muzeum Narodowe w Krakowie posiada bardzo bogate zbiory sztuki, które odnoszą ogromne znaczenie dla kultury polskiej. Wśród licznych okazów, warto tu wymienić przede wszystkim gotycką rzeźbę: „Madonna z Krużlowej”.

Kazimierz to obecna dzielnica Krakowa. Niegdyś był samodzielnym miastem z własnym ratuszem. Został założony w 1335 roku przez Kazimierza Wielkiego, dopiero w XIX wieku został włączony w obręb Krakowa. Znajdują się tutaj dwie słynne bazyliki: Bożego Ciała oraz św. Katarzyny. Przy ulice Szerokiej, która stanowiła niegdyś centrum dzielnicy żydowskiej, znajduje się Stara Synagoga z końca XV wieku.

Kopiec Kościuszki to najsłynniejszy i najchętniej odwiedzany krakowski kopiec. Początek jego sypania datuje się na 1820 rok. Było to wydarzenie narodowe. Został on ukończony po trzech latach i stał się niezwykle ważnym miejsce dla patriotów. Dziś Kopiec Kościuszki stanowi cel licznych spacerów. Jest to bowiem znakomity punkt widokowy. W Krakowie znajdują się także prahistoryczne kopce Kraka i Wandy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Kotlina kłodzka

czw. maj 21 , 2020
Kotlina Kłodzka stanowi kwintesencję Dolnego Śląska. Nazwa regionu wywodzi się od słowa „kłody”, z których to wzniesiono tutaj grodzisko. Kłodzko posiada wyjątkowo długą historię. Jego starówka jest pełna atrakcji, strzeżona przez olbrzymią twierdzę. Na starówkę prowadzi kamienny most św. Jana. Zdobiony jest barokowymi rzeźbami o tematyce religijnej. Most ten porównywany […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi