Trakt królewski

Trakt Królewski zaczyna się na placu Zamkowym, dalej wiedzie na południe, w kierunku rezydencji królewskich, a więc Ujazdowa, Łazienek i Wilanowa. Ogromne wrażenie robi tutaj ulica Krakowskie Przedmieście, zawierająca liczne kościoły, pałace, galerie sztuki i tym podobne. Nie bez powodu jest ona nazywana „salonem Warszawy”. O dawnym wyglądzie tej ulicy mogą przypominać obrazy Canaletta, zatopione w bryłach szkła. Spotkać tutaj można niezwykle barokowe świątynie: św. Anny, Wniebowzięcia NMP i Wizytek. Ponadto znajduje się tutaj hotel Bristol oraz Pałac Prezydencki, czyli główna siedziba Głowy Państwa RP. W pałacu Czapskich, w którym to obecnie znajduje się Akademia Sztuk Pięknych, znajduje się Salonik Chopinów – można tutaj zobaczyć XIX-wieczny fortepian, a także meble z tejże epoki. Uniwersytet Warszawski, do którego prowadzi ozdobna brama, otoczony jest bujną zielenią.

W pobliżu uniwersytetu znajduje się kościół Świętego Krzyża oraz Pałac Staszica, pod którym wznosi się pomnik Mikołaja Kopernika. Trakt wiedzie następnie Nowym Światem, aż do ronda de Gaulle’a. Nad nim też góruje symbol nowoczesnej Warszawy – palma projektu Joanny Rajkowskiej. Na placu Trzech Krzyży znajduje się klasycystyczny kościół św. Aleksandra. Idealny na spacery okazuje się park Ujazdowski. Znajduje się tutaj także Zamek Ujazdowski, który został wzniesiony przez Zygmunta III Wazę. Obecnie znajduje się w nim Centrum Sztuki Współczesnej.

Łazienki Królewskie to rezydencja, najbardziej lubiana przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Najbardziej znane zabytki tego miejsca, to przede wszystkim: pałac na Wodzie, teatr na Wyspie, Belweder, Ogród Botaniczny PAN, Obserwatorium Astronomiczne UW, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa oraz Muzeum Wychodźstwa Polskiego. park Łazienkowski stanowi az 80-hektarowa oaza zieleni. Można zobaczyć tutaj takie budowle, jak: Biały Dom, Stara Pomarańczarnia, czy pałac Myślewicki. Znajduje się tutaj także słynny pomnik Chopina. Przed Belwederem umieszczony został pomnik Marszałka. Trakt Królewski ma swój koniec w Wilanowie. Jest to kompleks pałacowo-parkowy, ulubiona rezydencja Jana III Sobieskiego. Pałac barokowy, urządzony z ogromnym przepychem, wywołuje niesamowite wrażenie. Obok pałacu znajduje się Muzeum Plakatu. Jest tutaj także gotyckie mauzoleum Potockich, a więc dawnych właścicieli Wilanowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Kraków - zabytki

śr. maj 20 , 2020
Rynek Główny w Krakowie stanowił największy średniowieczny rynek Europy, któremu to uroku do dziś dodają niezwykłe zabytkowe budowle i kamienice. Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Krakowa to Sukiennice, czyli hala targowa. Początki tej budowli sięgają 1358 roku, kiedy to powstała hala murowana o długości 108 metrów. Budowla ta nadal pełni […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi