Kotlina kłodzka

Kotlina Kłodzka stanowi kwintesencję Dolnego Śląska. Nazwa regionu wywodzi się od słowa „kłody”, z których to wzniesiono tutaj grodzisko. Kłodzko posiada wyjątkowo długą historię. Jego starówka jest pełna atrakcji, strzeżona przez olbrzymią twierdzę. Na starówkę prowadzi kamienny most św. Jana. Zdobiony jest barokowymi rzeźbami o tematyce religijnej. Most ten porównywany jest do praskiego Mostu Karola. Kłodzko posiada duży, pochyły rynek, nazywany placem Bolesława Chrobrego, który jest otoczony pięknymi kamienicami pochodzącymi z wieków od XVI do XVIII. Kościół Wniebowzięcia NMP stanowi najwspanialszą świątynię tego miasta. Powstał w XIV. Posiada on wspaniałe gotyckie detale dekoracyjne. Uwagę zwraca przede wszystkim ambona kościoła przytrzymywana przez św. Pawła, której autorem jest Michał Klahr. W kaplicy św. Jakuba znajduje się słynna figura Madonny z Czyżykiem z XIV wieku. W sąsiedztwie kościoła rozpoczyna się podziemna trasa turystyczna, która wiedzie połączonymi ze sobą piwnicami, znajdującymi się pod starówką. Przejście stanowią wąskie korytarze. W trakcie spaceru można oglądać wystawy, między innymi narzędzi prawdziwych tortur. Nad starówką wznosi się Twierdza Główna z potężnymi murami. Została ona zbudowana w latach 1680-1702 na miejsce zamku z czasów Mieszka I. Dziś bastiony stanowią niesamowite punkty widokowe na miasto. Dużych wrażeń może dostarczyć spacer podziemiami tej Twierdzy. Niektóre korytarze mają bowiem mniej niż metr wysokości.

Bystrzyca Kłodzka może się poszczycić wspaniałą panoramą starówki, którą można podziwiać z drugiego brzegu Nysy Kłodzkiej. Na stare miasto można wejść przez bardzo ładną Bramę Wodną. Obok rozciąga się rynek, pochodzący jeszcze z czasów średniowiecza. Nad ratuszem wznosi się kolumna Trójcy Świętej z XVIII wieku. Znajduje się tutaj także pręgierz, do którego przywiązywani byli skazani. W Bystrzycy Kłodzkiej znajduje się unikatowe Muzeum Filumenistyczne z siedziba w dawnym kościele ewangelickim. Muzeum to nawiązuje do miejscowych tradycji przemysłu zapałczanego. Natomiast kościół św. Michała Archanioła jest najstarszą świątynią ziemi kłodzkiej. W środku warto zobaczyć figurę Madonny z Dzieciątkiem z XV wieku.
Międzygórze stanowi jeden z ładniejszych i przyjemniejszych kurortów sudeckich. Położony w głębokiej dolinie, posiada niezwykle urokliwą letniskową zabudowę w stylu alpejskim oraz skandynawskim. Na szczególną uwagę tego rejonu zasługuje przede wszystkim słynny wodospad Wilczki jako popularne miejsce spacerowiczów. Wodospad ten ma 22 metry wysokości. W Międzygórzu znajduje się także niebywała atrakcja dla dzieci, czyli Ogród Bajek, założony przez Izydora Kriestena, miłośnika bajek oraz legend. Warto wejść na Igliczną, czyli górę, na której znajduje się sanktuarium Marii Śnieżnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Pojezierze suwalskie

czw. maj 21 , 2020
Suwalszczyzna jest znana w całej Polsce przede wszystkim jako krajowy biegun zimna. W tym rejonie niezwykła jest zwłaszcza przyroda, Cisowa Góra, jezioro Hańcza, jezioro Wigry. Zadziwiająca jest także kultura pogranicza. Zwiedzanie Pojezierza Suwalskiego można rozpocząć od bardzo małej wsi Rapa, która należała kiedyś do barona Friedricha von Farenheid. Był on […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi