Tatrzański Park Narodowy

W 1954 roku utworzono Tatrzański Park Narodowy, dla ochrony przepięknego krajobrazu, unikalnej flory i fauny najwyższych polskich gór. Park ten obejmuje całe polskie Tatry. W Tatrach Wysokich znajduje się najwyższy szczyt Polski – Rysy (2499 m n.p.n.), tutaj znajdują się także wspaniały stawy górskie wraz z Morskim Okiem. Najdłuższa dolina tatrzańska to Dolina Chochołowska posiadająca aż 10 kilometrów. Na jej krajobraz składają się wapienne turnie, formy polodowcowe, jaskinie. Zwłaszcza na przełomie kwietnia i maja dolina ta wygląda przepięknie i jest chętnie odwiedzana przez turystów, ponieważ wtedy zaścielają ją całe łany kwitnących krokusów, Na Polanę Chochołowską można dostać się nawet rowerem – funkcjonują tu specjalnie wypożyczalnie. Niewiele krótsza jest równie znana Dolina Kościeliska, posiadająca 9 kilometrów. Jest ona uznawana za jedną z najbardziej pięknych dolin tatrzańskich. Spacerując po dolinie, można po drodze zobaczyć takie atrakcje, jak Wąwóz Kraków lub Jaskinia Mroźna.

Nad Zakopanem góruje Giewont, posiadający specyficzny zarys, przypominający sylwetkę śpiącego rycerza. Giewont posiada wysokość 1894 metry n.p.m.Wycieczka na Giewont to jedna z najbardziej popularnych wypraw tatrzańskich. Z samego Zakopanego można tam wejść w około 2 godziny. Wspinaczka nie wydaje się trudna, jedynie w końcowym momencie znajduje się nieco stromy odcinek – tam jednak znaleźć można swego rodzaju „pomoce” w postaci łańcuchów. Krzyż wieńczący Giewont to bardzo charakterystyczny symbol. Spod tego krzyża można obejrzeć wspaniałe widoki Tatr.

Wyprawa na Kasprowy Wierch jest równie popularna – stanowi jedną z najłatwiejszych wycieczek na wysoki szczyt w Tatrach. Z tego szczytu można obejrzeć szeroką górską panoramę. W Tatrach Wysokich znajduje się górskie jezioro, niezwykle znane i popularne: Morskie Oko. Turyści z ogromną chęcią przebywają całe 9 kilometrów prowadzące do jeziora. Widoki na staw wypełniony wodą szmaragdową są niesamowite i warte pokonania takiej odległości. Rysy, a więc najwyższy szczyt w Polsce, nie są łatwe do zdobycia. Wyprawa od schroniska nad Morskim Okiem zajmuje około 3,5 godziny drogi. Na Rysach można jednak przekroczyć granicę państwa i zejść szlakiem na stronę słowacką. Największe skupisko jezior w Tatrach to Dolina Pięciu Stawów Polskich. Orla Perć natomiast to wyprawa dla odważnych i wytrwałych. Wiąże się ze zdobywaniem ciągu stromych szczytów, które są zawieszone nad urwistymi ścianami. W wielu niebezpiecznych miejscach zamontowane zostały specjalne łańcuchy oraz żelazne drabinki. est to najtrudniejszy tatrzański szlak, jednakże warty pokonania przede wszystkim ze względu na przepiękne widoki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Karpacz z dziećmi - jakie atrakcje na nas czekają?

czw. maj 21 , 2020
​Gdzie warto wybrać się z dziećmi? Jak się okazuje, nie tylko te najpopularniejsze kierunki podróży są właściwe. Na pewno jednym z tych odpowiednich jest właśnie Karpacz. Czemu? Czeka tam na nas ogrom wspaniałych atrakcji, które na pewno zaskoczą i nas, i nasze pociechy! Jeżeli jednak już zdecydujemy się na pobyt […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi