Biskupin – Wenecja – Znin

Biskupin to niezwykle cenna Osada Kultury Łużyckiej, sprzed 2700 lat. Co ciekawe: została ona odkryta przez przypadek. W 1933 roku nauczyciel Walenty Szwajcer ujrzał wystające z wód Jeziora Biskupińskiego drewniane pale. W niecały rok później ruszyły prace wykopaliskowe, które trwają do dnia dzisiejszego. Mają one na celu odtworzenie grodu, który został założony prawdopodobnie w 738 roku p.n.e. Było tu ponoć 106 domostw w których to mieszkało łącznie około 1000 osób. Budynki były ustawione w rzędy, przedzielone ulicami. Znajdowała się tutaj także zagroda dla zwierząt. Były wały ochronne oraz falochron, a u wejścia do grodu znajdowała się brama. Rekonstrukcja osady w Biskupinie zajmuje jedynie część półwyspu. Resztę terenu stanowią dalsze prace archeologów. Odtworzona została palisada oraz trzynaście chat. W pawilonie muzealnym można zobaczyć, jak żyli ludzie z przełomu epoki brązu i żelaza. Miejsce to stanowi spore skupisko turystów. We wrześniu jest tu organizowany Festyn Archeologiczny. Wtedy też Biskupin ożywa. Turyści mogą postrzelać z łuku, wykonać rzeźbę z gliny, czy biżuterię z bursztynu.

Do dziś nie wiadomo, dlaczego Wenecja nosi nazwę włoskiego miasta. Powszechnie przyjmuje się, że to z powodu bliskości trzech jezior. Miejsce to jest ciekawe pod względem znajdujących się tam ruin zamku oraz muzeum poświęconego kolejce wąskotorowej. Zamek w Wenecji powstał jako element systemu obronnego. W XVI wieku został on częściowo rozebrany. Muzeum Kolei Wąskotorowej prezentuje 17 parowozów, spośród których najstarszy pochodzi z 1899 roku. Znajduje się tam także kilkadziesiąt innych pojazdów szynowych, a więc wagony, drezyny, czy pługi śnieżne. Został tu odtworzony także domek dróżnika.

Żnin to miejsce pięknych gotyckich zabytków. Symbolem miasta jest gotycka wieża ratuszowa, zwana basztą, która jest zlokalizowana pośrodku rynku. Powstała ona w XV wieku. Mieści się w niej dziś Muzeum Ziemi Pałuckiej.W Żninie godna uwagi jest także Sufragania, czyli dwór biskupi z XVIII wieku, a więc klasycystyczny budynek z wysuniętym portykiem. Mieści się tam Muzeum Sztuki Sakralnej. Najstarszy eksponat stanowi bizantyjska moneta z X wieku. Żnin stanowi również ważny ośrodek sportów wodnych. Organizuje się tutaj liczne zawody o międzynarodowej randze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Puszcza Białowieska

niedz. maj 24 , 2020
Białowieża od zawsze stanowiła ulubione miejsce amatorów myślistwa. Polscy królowie wznosili swoje dwory w tym miejscu, a Car Aleksander III zażyczył tu sobie pałacu oraz reprezentacyjnej świątyni. W Białowieży znajduje się obecnie cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy – najpiękniejszy tutejszy zabytek architektoniczny. W środku znajduje się przepiękny ikonostas wykonany z porcelany […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi