Kolumna Zygmunta

Kolumna Zygmunta w Warszawie to pomnik, który powstał w 1644 roku. Znajduje się on na placu Zamkowym, w Śródmieściu. Kolumna Zygmunta stanowi najstarszy pomnik publiczny miasta. Koncepcja tego pomnika powstała dzięki projektom włoskich architektów: Augustyna Locci oraz Constantina Tencalla. Sam posąg został wykonany przez Clemente Molli, odlew z brązu natomiast jest autorstwa Daniela Tyma. Ten wspaniały pomnik wzorowano przede wszystkim na kolumnach, jakie były wznoszone w starożytnym Rzymie. Pod względem formy nawiązuje on więc do kolumny Fokasa, pochodzącej z 606 roku.

Trzon kolumny posiadający osiem metrów został wykonany z granitu. Na samym szczycie znajduje się posąg króla Zygmunta III Wazy, który ma 275 centymetrów. Król trzyma w prawej ręce szablę, a w lewej krzyż. Cała kolumna posiada aż 22 metry wysokości. Cokół zwieńczony jest czterema orłami, wykonanymi ze spiżu – na nim znajdują się cztery tablice zawierające napisy w języku łacińskim. Pomnik Zygmunta powstał dzięki Władysławowi IV, jako hołd pamięci ku swemu ojcu, a więc Zygmuntowi III Wazie. Założenie Władysława IV było takie, aby kolumna ta mogła być widoczna dla każdego, kto wjeżdżał do miasta. Została ona więc umieszczona zaraz u wejścia na Stare Miasto. Na tablicy zachodniej kolumny można przeczytać wszystkie tytuły oficjalne króla Zygmunta III. Na północnej tablicy natomiast znajduje się kartusz herbowy, a także nazwisko autora Daniela Tyma wraz z datą wykonania. Z wieloma zabytkami związane są liczne przesądy i ciekawostki. O kolumnie Zygmunta mówi się, że kiedy miecz trzymany przez króla dotknie podstawy posągu, miasto dozna wielu klęsk i upadnie.

W 1944 roku kolumna została trafiona wskutek pocisku pochodzącego z niemieckiego czołgu. W 1949 roku rozpoczęto odbudowę tego wspaniałego pomnika. Sam projekt renowacji został opracowany przez Stanisława Żaryna. Trzon kolumny został wykonany z granitu strzegomskiego. 22 lipca tego samego roku odbyło się uroczyste odsłonięcie odbudowanego pomnika. Kolumna Zygmunta została jeszcze odrestaurowana w 1977 oraz w 1999 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Apartamenty turystyczne w Karpaczu

sob. maj 23 , 2020
​Jeśli rozejrzymy się po atrakcyjnych celach wycieczkowych w Polsce, to stwierdzimy, że jednym najciekawszych miejsc okaże się Karpacz i jego okolice. Na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia, ale Karkonosze krajobrazem nie odstępują od melancholijnych Bieszczad, a ilość turystów jest nieporównywalnie mniejsza niż w zapchanym Zakopanem. To argumenty, które […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi