Puszcza Białowieska

Białowieża od zawsze stanowiła ulubione miejsce amatorów myślistwa. Polscy królowie wznosili swoje dwory w tym miejscu, a Car Aleksander III zażyczył tu sobie pałacu oraz reprezentacyjnej świątyni. W Białowieży znajduje się obecnie cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy – najpiękniejszy tutejszy zabytek architektoniczny. W środku znajduje się przepiękny ikonostas wykonany z porcelany – wykonany na życzenie samego cara Aleksandra III. Na jego życzenie powstał tutaj także pałac otoczony parkiem angielskim. Budowla ta została rozebrana w latach 60. XX wieku, a na jej miejscu postawiono budynek Dyrekcji i Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego.

Białowieski Park Narodowy to najstarszy park narodowy w naszym kraju. Powstał w 1932 roku dla ochrony lasu nizinnego zachowanego w naturalnym stanie (ostatniego w Europie). Obecnie żyje tutaj około 500-600 żubrów. Warto udać się do Rezerwatu Pokazowego Zwierząt – tam można ujrzeć króla puszczy: żubra oraz inne zwierzęta. Do samego serca puszczy można wejść tylko i wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem. Stado żubrów żyjące na wolności, można zobaczyć z platformy widokowej na terenie uroczyska „Kosy Most”. Można także udać się na spacer ścieżką edukacyjną „Królewskie Dęby”. Na ścieżce tej znajdują się wiekowe dęby oraz lipy. Mniej znaną niż Białowieża bramą do Puszczy Białowieskiej jest Narewka. Ozdobą tej miejscowości jest przede wszystkim cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy. Znajduje się tutaj także cmentarz żydowski, w którym zachowało się około 150 macew. Na północ od Puszczy Białowieskiej znajduje się Jezioro Siamianowskie.Powstało w wyniku spiętrzenia wód Narwi.Podstawową funkcja jeziora jest nawadnianie użytków rolnych oraz zasilanie wodą Narwiańskiego parku Narodowego w okresie suszy. Stanowi ono także teren rekreacyjny dla okolicznych mieszkańców. Warto odwiedzić także miejscowość Narew, w której największymi atrakcjami są: cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego, XVI-wieczny drewniany kościół fundacji Zygmunta Starego i królowej Bony, a także Muzeum Wsi, które prezentuje stare narzędzia oraz przedmioty niegdyś używane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Pałac w Willanowie

pon. maj 25 , 2020
Pałac Wilanowie położony jest nad jeziorem Wilanowskim. Jest to pałac barokowy, został założony przez Jana III Sobieskiego. Historia tego pałacu rozpoczyna się w roku 1677 roku, kiedy to wioska, nazwana jeszcze wtedy Milanowem, była własnością wspomnianego króla. Niedługo później nazwa została zmieniona na Villa Nova, co w języku łacińskim oznacza: […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi