Bazylika św. Floriana

Bazylika ta nazywana jest potocznie kościołem pod wezwaniem św. Floriana. Jest to kościół parafialny, który posiada rangę bazyliki mniejszej, a także funkcję katedry diecezji warszawsko-praskiej. Zlokalizowany jest w dzielnicy Praga Północ. Bazylika katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana powstała w latach 1888-1901, zgodnie z projektem Józefa Piusa Dziekońskiego. Kościół ten został zbudowany w stylu neogotyckim. Posiada niezwykle charakterystyczne łuki przyporowe, które podtrzymują elewacje boczne całej świątyni. Z przodu bazyliki znajdują się dwie wieże, które posiadają 75 metrów wysokości. Zostały one odbudowane po zniszczeniach z II wojny światowej. na ceglanej fasadzie umieszczona jest mozaika zawierająca wizerunek Chrystusa,a także herb Pragi i herb biskupa Kazimierza Romaniuka.

Ołtarz główny tej bazyliki wykonano w Weronie w 1996 roku. W transepcie zamieszczone zostały dwie rzeźby, które przetrwały II wojnę światową. Są to rzeźby patronów kościoła, a więc św. Michała Archanioła, a także św. Floriana. rzeźby te wykonał Tadeusz Skonieczny. Powstały one w 1894 roku. Bazylia posiada także wspaniałe witraże, które zostały wykonane z inicjatywy Sławoja Leszka Głodzia. W 1897 roku został poświęcony dzwon dla kościoła, który ważył prawie tonę. Dzwon ten nosi nazwę św. Jana. W 1898 roku w wieżę kościoła uderzył piorun. Budowla na szczęście nie poniosła uszkodzeń, jednakże zginęli wówczas dwaj fotografowie, którzy przebywali w tym czasie na wieży. W 1932 roku obniżone wieże kościoła i zaczęto go wówczas nazywać praskim Notre Dame – był on bowiem bardzo podobny do świątynie znajdującej się w Paryżu. W 1994 roku przed kościołem odsłonięty został kamień, która miał upamiętniać ofiary rzezi Pragi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Ostrów Tumski we Wrocławiu

wt. maj 26 , 2020
Ostrów Tumski to ta część miasta gdzie jest najwięcej budynków sakralnych, kościołów i innych tego typu budynków. Najczęściej znajduje się on w okolicach dorzecza rzek i jezior. Wrocławski Ostrów Tumski należy do jednych z najstarszych fragmentów miasta Wrocławia. Właściwie dzięki temu, że rzeki Odra, Widawa, Ślęza i Oława utworzyły niejako […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi