Pałac w Willanowie

Pałac Wilanowie położony jest nad jeziorem Wilanowskim. Jest to pałac barokowy, został założony przez Jana III Sobieskiego. Historia tego pałacu rozpoczyna się w roku 1677 roku, kiedy to wioska, nazwana jeszcze wtedy Milanowem, była własnością wspomnianego króla. Niedługo później nazwa została zmieniona na Villa Nova, co w języku łacińskim oznacza: nowa willa. Nazwa ta została z czasem spolszczona i do dziś nosi nazwę Wilanów. Początkowo pałac ten był niewielkich rozmiarów, zgodnie z założeniami króla. Wraz z upływem lat pierwotny projekt został jednak znacznie poszerzony. na początku powstał pałac Jana III Sobieskiego, następnie dobudowano do niego piętro, a następnie jadalnię na drugim piętrze oraz wieże, które były połączone z pałacem galeriami. Rozbudowa pałacu w Wilanowie odbywała się w latach: 1677-1696. W końcowej wersji budowla łączyła w sobie elementy willi italskiej, dworu szlacheckiego, a także pałacu francuskiego.

Pałac w Wilanowie to przede wszystkim efekt połączenia europejskiej sztuki z kultywowaną na naszych terenach tradycją staropolską. Znaleźć można wiele odwołań do czasów antycznych. Oprócz licznych napisów w języku łacińskim, znajdują się tam posągi Jowisza, oddające przede wszystkim symbol potęgi, ponadto posągi Apollina, jako symbol sprawiedliwości, posągi Marsa, jako symbol waleczności. Wszystkie te posągi w pełni oddają działalność króla Jana III Sobieskiego. Na elewacji znajduje się także motyw łuków triumfalnych. Dostrzec można także ciekawą płaskorzeźbę, która przedstawia triumf Sobieskiego jadącego rydwanem. Przy północnej galerii znajduje się natomiast łuk, który przedstawia Marysieńkę Sobieską. charakterystyczne są także posągi Wenery, Junony oraz Cerery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Bazylika św. Floriana

pon. maj 25 , 2020
Bazylika ta nazywana jest potocznie kościołem pod wezwaniem św. Floriana. Jest to kościół parafialny, który posiada rangę bazyliki mniejszej, a także funkcję katedry diecezji warszawsko-praskiej. Zlokalizowany jest w dzielnicy Praga Północ. Bazylika katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana powstała w latach 1888-1901, zgodnie z projektem Józefa Piusa Dziekońskiego. Kościół […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi