Judaica Warszawskie

Plac Grzybowski stanowi centrum dawnej dzielnicy żydowskiej. Nad placem wznoszą się wieże kościoła Wszystkich Świętych. Stare kamienice wywołują tu niesamowite wrażenie, a w ich oknach znajdują się wystawy fotografii dawnych mieszkańców tychże okolic. Niedaleko mieszczą się także Teatr Żydowski oraz synagoga Zelmana i Rywki Nożyków. Jest to jedyna zachowana synagoga w stolicy, która została wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku. W kilku miejscach Warszawy przetrwały do dziś resztki muru getta warszawskiego, które niegdyś ciągnęło się od okolic dzisiejszego Pałacu Kultury aż po Nowe Miasto.

Przy ulicy Okopowej znajduje się mur cmentarza żydowskiego. Zostali tam pochowani między innymi wybitni Polacy pochodzenia żydowskiego. Znajdują się tutaj zabytkowe nagrobki oraz hotele, czyli grobowce rabinów i cadyków. Umschlagplatz to miejsce, z którego odchodziły transporty Żydów skazanych na zagładę. Dziś znajduje się tutaj pomnik z wykutymi wersami z Księgi Hioba, a także lista, która zawiera 448 pozycji imion żydowskich – stanowi to symbol pamięci o zamordowanych.

Trakt Pamięci Walki i Męczeństwa został utworzony z czarnych kamiennych bloków, na których znajdują się nazwiska żydowskich działaczy ruchu oporu. Trakt ten prowadzi do Pomnika Bohaterów Getta, który został wzniesiony w 1948 roku. Przy ulicy Dubois znajduje się kopiec, w którym to podczas powstania w getcie mieściła się kwatera sztabu ŻOB-u. Żydowski Instytut Historyczny zawiera ekspozycję dotyczącą dziejów i kultury polskich Żydów. Znajduje się on w Błękitnym Wieżowcu przy placu Bankowym. Każdego roku, wraz z początkiem września odbywa się festiwal Warszawa Singera, obejmujący koncerty, wystawy oraz rekonstrukcję życia dzielnicy żydowskiej na ulicy Próżnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Panorama Racławicka

śr. maj 27 , 2020
Panorama Racławicka to jeden z najstarszych i największych obrazów we Wrocławiu. Przedstawia on bitwę, która odbyła się podczas powstania kościuszkowskiego w 1794 roku, bitwę wygraną przez polskie oddziały wojskowe. Podstawowe wymiary tego dzieła wynoszą 120×15 metrów. Znajduje się w budynku w kształcie owalnym, okrągłym. Panoramę Racławicką stworzono na specjalnym płótnie, […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi