Sandomierz nad Wisłą

Sandomierz leżący nad Wisłą to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Jest to także bardzo stare miasto, bowiem pierwsi osadnicy pojawiali się tutaj już w VIII wieku, a w XI wieku była to druga pod względem wielkości miejscowość w Małopolsce. Miasto to otrzymało prawa miejskie w 1227 roku, nadane przez Leszka Białego, a potwierdzone w 1286 roku przez Leszka Czarnego. Na uwagę zasługuje pochyły rynek miasta, mający wymiary 120 x 100 metrów. Warto odwiedzić przepiękną barokową kamienicę Oleśnickich z podcieniami. Na placu znajduje się gotycko-renesansowy ratusz, który jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w całym kraju. W środku funkcjonuje Muzeum Okręgowe, w którym można obejrzeć mapę plastyczną średniowiecznego miasta, a także najstarsze w Europie szachy z przełomu XI i XII wieku.

Warta zobaczenia jest także Brama Opatowska, która stoi na końcu ulicy Opatowskiej. Jest to najlepiej zachowany element fortyfikacji miejskich, który został wzniesiony w czasach Kazimierza Wielkiego. Na szczycie znajduje się taras widokowy. Obok bramy znajduje się kościół św. Ducha, wewnątrz którego znajduje się gotycka rzeźba Chrystusa Frasobliwego. Katedra Narodzenia NMP, ufundowana w 1360 roku przez Kazimierza Wielkiego posiada piękną polichromię bizantyjską-ruską, która pokrywa prezbiterium. Niedaleko katedry znajduje się Dom Długosza, ufundowany w 1476 r5oku przez samego Jana Długosza. Dziś stanowi on siedzibę Muzeum Diecezjalnego, które posiada kolekcję dzieł sztuki, głównie sakralnej. Kościół św. Jakuba to pierwsza świątynia ceglana w Małopolsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Słupsk

śr. maj 27 , 2020
Słupsk to jedno z większych miejscowości zlokalizowanych na Pomorzu, oddalone około 18 kilometrów od Morza Bałtyckiego. Warty zobaczenia jest tutaj przede wszystkim neogotycki Nowy Ratusz, który został wzniesiony około 100 lat temu. Jego fasada jest ozdobiona herbami miast pomorskich. Niezwykłe wrażenie robią przepiękne okna witrażowe. Wieża Ratusza ma 56 metrów […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi