Słupsk

Słupsk to jedno z większych miejscowości zlokalizowanych na Pomorzu, oddalone około 18 kilometrów od Morza Bałtyckiego. Warty zobaczenia jest tutaj przede wszystkim neogotycki Nowy Ratusz, który został wzniesiony około 100 lat temu. Jego fasada jest ozdobiona herbami miast pomorskich. Niezwykłe wrażenie robią przepiękne okna witrażowe. Wieża Ratusza ma 56 metrów – można z niej podziwiać panoramę miasta. W sąsiedztwie znajduje się gotycka Nowa Brama, która jest zdobiona barokową wieżyczką. Jest to jedna z najmłodszych bram miasta. Za bramą znajduje się zabytkowy wagon tramwajowym w którym umieszczony jest punkt informacji turystycznej. Na uwagę zasługuje także kościół św. Jacka, zamek książąt pomorskich oraz Młyn Zamkowy. Są to najcenniejsze zabytki Słupska. Wewnątrz kościoła można podziwiać renesansową ambonę oraz ołtarz, epitafium Anny de Croy i nagrobek jej syna, księcia Ernesta Bogusława de Croy, czyli ostatnich Gryfitów. Ich rezydencją był niegdyś słynny zamek słupski, w którym na chwile obecną znajduje się Muzeum Pomorza Środkowego, zawierające największy w kraju zbiór obrazów, akwareli oraz rysunków Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Młyn zamkowy pochodzi z XIV wieku i sąsiaduje z Bramą Młyńską – jedną z trzech najstarszych bram miasta. Brama młyńska została zbudowana w 1400 roku, w stylu gotyckim. Obok Młyna Zamkowego znajduje się spichlerz Richtera z XVIII wieku, w którym zlokalizowane są pracownie muzealne, a także niezwykle stylowa herbaciarnia. Kaplica św. Jerzego to późnogotycka budowla z XV wieku, posiadająca barokową kopułę. Jest to jedna z nielicznych zachowanych na Pomorzu wielokątnych kaplic cmentarnych – ośmiokątna. Wokół Starego Miasta rozciąga się XIX-wieczna malownicza zabudowa – można tu spotkać eklektyczne kamienice z licznymi wieżyczkami oraz balkonami. Godny uwagi jest ponadto gotycki kościół Mariacki, posiadający gwiaździste sklepienia, a także wsporniki w formie masek ludzkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Judaica Warszawskie

śr. maj 27 , 2020
Plac Grzybowski stanowi centrum dawnej dzielnicy żydowskiej. Nad placem wznoszą się wieże kościoła Wszystkich Świętych. Stare kamienice wywołują tu niesamowite wrażenie, a w ich oknach znajdują się wystawy fotografii dawnych mieszkańców tychże okolic. Niedaleko mieszczą się także Teatr Żydowski oraz synagoga Zelmana i Rywki Nożyków. Jest to jedyna zachowana synagoga […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi