Teatr na wyspie w Łazienkach Królewskich

Teatr na Wyspie zwany także powszechnie Amfiteatrem stanowi bardzo ważny obiekt przepięknych Łazienek Królewskich. Znajduje się ona nad Stawem Łazienkowskim. W 1786 roku powstał w tym miejscu pierwszy teatr, zgodnie z projektem Dominika Merliniego. Na jego miejsce wybudowany został jednak Teatr na Wyspie, według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera. Było to w latach 1790-1791. Teatr na Wyspie stanowił wówczas trzeci teatr umieszczony w Łazienkach Królewskich. Pozostałe dwa stanowiły: Stara Pomarańczarnia oraz Nowa Kordegarda. Zbudowany Teatr na Wyspie mógł w sumie pomieścić około 900 widzów. Widownia teatru,w kształcie półkola wzorowana była na starożytnym teatrze znajdującym się w Herkulanum. Niezwykle ciekawy projekt sceny zawierał formę świątyni posiadającą częściowo połamane kolumny.

7 września 1791 roku nastąpiło uroczyste otwarcie wybudowanego teatru. Była to rocznica elekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, dla którego Łazienki Królewskie były ulubioną rezydencją. W ten dzień zorganizowano historyczny balet „Kleopatra”, nawołujący swą fabułą do bitew morskich. Było to możliwe przede wszystkim dzięki doskonałemu położeniu teatru nad samym Stawem Południowym. W trakcie II wojny światowej nastąpiło uszkodzeniu amfiteatru. Został on jednak pomyślnie odrestaurowany w latach 1966-1967. do dnia dzisiejszego, w okresie letnim, odbywają się tutaj liczne koncerty, a także przedstawienia teatralne.

Na szczycie widowni teatru umieszczone jest osiem figur osób nieznanych. Są to dramaturdzy, których nazwisk nie określono. na balkonach znajdujących się po boku umieszczone zostały rzeźby, jako swoiste personifikacje komedii oraz tragedii. Nad stawem natomiast znajduje się rzeźba umierającej Kleopatry oraz Herkulesa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Sandomierz nad Wisłą

śr. maj 27 , 2020
Sandomierz leżący nad Wisłą to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Jest to także bardzo stare miasto, bowiem pierwsi osadnicy pojawiali się tutaj już w VIII wieku, a w XI wieku była to druga pod względem wielkości miejscowość w Małopolsce. Miasto to otrzymało prawa miejskie w 1227 roku, nadane przez […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi