Gdynia i jej piękne zabytki

Gdynia stanowi najmłodsze miasto w triadzie znad Zatoki Gdańskiej. Kariera tej rybackiej wioski rozpoczęła się w 1923 roku, wraz z uchwaleniem przez sejm ustawy o budowie portu w Gdyni. Port został wybudowany zgodnie z projektem inż. Tadeusza Wendy, rozwijała się bardzo dynamicznie, podobnie zresztą jak i samo miasto.

Warta obejrzenia w Gdyni jest przede wszystkim przepiękna Kępa Redłowska, wznosząca się na wysokość 80 metrów n.p.m.. Jej urwisty brzeg oblewają wody Zatoki Puckiej. W 1938 roku utworzony tam został pierwszy na Pomorzu Gdańskim rezerwat przyrody. Znajduje się tutaj także kilka stanowisk artylerii nadbrzeżnej. Kamienna Góra pozwala na ujrzenie znakomitego widoku na całe miasto i port. Ma ona wysokość ponad 50 metrów n.p.m.Obok platformy umieszczony jest pomnik Obrońców Wybrzeża, a także 25-metrowy krzyż. Na stokach Kamiennej Góry znajduje się zabudowa willowa z okresu międzywojennego.

W Gdyni znajduje się także przepiękna Ulica Świętojańska, która ma długość 2 kilometrów. Aleja ta stanowi handlowe oraz usługowe centrum miasta. Przy skrzyżowaniu z ulicą 10 lutego uwagę zwraca narożny dom z drewnianą wieżyczką, który został zbudowany przez pierwszego wójta Gdyni – Jana Radtkego. Z tego miejsca bardzo łatwo dotrzeć na Skwer Kościuszki oraz Molo Południowe.

Molo południowe zostało zbudowane w połowie lat 30. Stanowi ono najbardziej reprezentacyjną część portu gdyńskiego. Znajduje się tutaj bryła Dworca Żeglugi Pasażerskiej, który zbudowany został w latach 70. XX wieku. Na końcu Mola Południowego znajduje się pomnik Josepha Conrada oraz kompozycja plastyczna, która zatytułowana została „Maszty”. Przy Nabrzeżu Pomorskim zostały przycumowane dwa pływające muzea – niszczyciel ORP „Błyskawica”, a także żaglowiec szkolny „Dar Pomorza”. Warto zwrócić uwagę także na słynne Akwarium Gdyńskie Morskiego Instytutu Rybackiego, które mieści się w budynku wzniesionym w latach 30. We wnętrzu spotkamy zbiory, które są związane z przeprowadzanymi badaniami morza. Najciekawsza okazuje się kolekcja żywych okazów fauny oraz flory morskiej, w tym także pochodzących z mórz tropikalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi