Stara pomarańczarnia

Stara Pomarańczarnia, nazywana także Starą Oranżerią znajduje się w warszawskich Łazienkach Królewskich. Budynek ten został zbudowany w stylu klasycystycznym. Zajmuje on północno-zachodnią część tego niesamowitego parku. Wewnątrz Starej Pomarańczarni znajduje się Galeria Rzeźby Polskiej, a także niezwykle oryginalny drewniany teatr, nazywany Teatrem Stanisławowskim. Stara Oranżeria została wybudowana w latach: 1784-1788. Zawierała ona bardzo charakterystyczną elewację oszkloną, za którą były przechowywane zimą drzewa egzotyczne. W zachodniej części budynku znajdowały się mieszkania, w których mieszkali pracownicy parku. Od 1791 roku w Teatrze Stanisławowskim funkcjonował Teatr Narodowy. Stara Pomarańczarnia przetrwała II wojnę światową, nie będąc zniszczoną.

Na chwilę obecną w budynku znajduje się 100 rzeźb, które pochodzą z XVIII wieku. Przed budynkiem także znajdują się rzeźby, które przedstawiają między innymi cesarzy rzymskich, bóstwa italskie, a także Wisłę, czy Bug. Odtworzono tutaj także pomnik Poniatowskiego – został on następnie postawiony na Krakowskim Przedmieściu. Teatr Stanisławowski robi ogromne wrażenie – jeszcze do niedawna nie był on udostępniony dla zwiedzających, na chwilę obecną jest to możliwe. Teatr ma całkowity układ amfiteatralny. Nad widownią znajdują się charakterystyczne loże z dworską publicznością. Znajdują się tutaj bardzo oryginalne dekoracje malarskie, a także rzeźbiarskie. W zachodniej części budynku znajduje się bardzo ciekawa kopia słynnej rzeźby Faun. Sama widownia tego teatru może pomieścić około dwieście osób. Jako że pojemność Teatru Stanisławowskiego w Starej Pomarańczarni nie odpowiadała samemu królowi, zlecił on wybudowanie Teatru na Wyspie, który stanowi obecnie bardzo ważny budynek Łazienek Królewskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Wrocławskie ZOO

pt. maj 15 , 2020
Ogród zoologiczny we Wrocławiu jest jednym z najsłynniejszych tego typu miejsc nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim na świecie. Jest to doskonałe miejsce godne niejednokrotnego odwiedzania. Swoją szczególną popularność zyskało dzięki temu, że to właśnie tutaj po raz pierwszy w sztucznych warunkach na świat przyszły tapiry, natomiast pewna gorylica […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi