Jelenia Góra – stolica regionu podkarkonoskiego

Jelenia Góra to dość spore miasto, otoczone od południa przez potężny wał Karkonoszy. Początek temu miasto dało słowiańskie grodzisko. Według legend założył je Bolesław Krzywousty w 1108 roku. Niektórzy twierdzą z kolei, że miasto to założył Bolesław Chrobry, polując na jelenie. Miasto miało możliwość wielowiekowego rozwoju, głównie dzięki produkcji wysokiej jakości płócien, które były eksportowane na cały świat. W 1742 roku miasto to zostało przyłączone do Prus. Bardzo ważny jest fakt, że Jelenia Góra wyszła praktycznie bez szwanku po II wojnie światowej. Miasto to posiada przepiękny rynek z placem Ratuszowym, otoczony kolorowymi kamienicami, spośród których większość jest utrzymana w stylu barokowym. Klasycystyczny ratusz pochodzi z lat 1744-1749. Niedaleko rynku znajduje się kościół św. Erazma i św. Pankracego, którzy są patronami Jeleniej Góry. Wieża kościoła ma 51 metrów wysokości. Wyposażenie wnętrza posiada styl barokowy.

Na uwagę zasługuje także poewangelicki kościół Podwyższenia Krzyża Św. Wybudowany został w stylu barokowym, na planie krzyża greckiego. Jest on wzorowany pod względem architektonicznym na kościele św. Katarzyny w Sztokholmie. W środku znajdują się nietypowo umieszczone organy, znajdujące się tuż za ołtarzem. Znajduje się tutaj także Muzeum Karkonoskie, które stanowi znakomite miejsce do poznania regionu. Znajduje się tutaj bogaty zbiór szkła artystycznego. Zaprezentowane zostały także miejscowe wyroby rzemieślnicze z wieków XVII i XVIII, a także odtworzone wnętrze chaty wiejskiej sprzed 200 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Trakt królewski

śr. maj 20 , 2020
Trakt Królewski zaczyna się na placu Zamkowym, dalej wiedzie na południe, w kierunku rezydencji królewskich, a więc Ujazdowa, Łazienek i Wilanowa. Ogromne wrażenie robi tutaj ulica Krakowskie Przedmieście, zawierająca liczne kościoły, pałace, galerie sztuki i tym podobne. Nie bez powodu jest ona nazywana „salonem Warszawy”. O dawnym wyglądzie tej ulicy […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi