Warmia i Mazury – Olsztyn

Olsztyn jest stolicą regionu województwa warmińsko-mazurskiego. Zajmuje on niesamowite położenie, bowiem na terenie samego miasta znajduje się aż 15 jezior. W XIV wieku postawiono tutaj strażnicę oraz zamek, który do obrony przed Krzyżakami przygotowywał sam Mikołaj Kopernik. Od tego zamku właśnie należałoby zacząć zwiedzanie Olsztyna. Jest to najważniejszy zabytek tego miasta. Zachował się w bardzo dobrym stanie. Zbudowany został w stylu gotyckim, ale z domieszką baroku. Na ścianach zewnętrznych można zobaczyć zachowaną tablicę astronomiczną, którą Kopernik wykorzystywał do badań naukowych. Na tym zamku właśnie dokonał on przełomowego odkrycia – sformułował teorię heliocentryczną. Można także wspiąć się na wieżę zamku i podziwiać panoramę miasta.

Nad miastem góruje bazylika konkatedralna św. Jakuba. Została ona zbudowana pod koniec XIV wieku. Wnętrze zostało zdewastowane w 1807 roku przez jeńców rosyjskich, którzy byli zamknięci w świątyni. Zachowały się jednak elementy gotyckie, renesansowe oraz barokowe. Godna uwagi jest także Wysoka Brama o czterech kondygnacjach, stanowiąca część średniowiecznych murów obronnych miasta. Została ona zbudowana z cegły, posiada charakterystyczne niewielkie okna. Jest to jeden z największych symboli miasta. W XIX wieku pełniła on funkcję więzienia, dziś przekształcona została w hotel.

Doskonalą atrakcją będzie także wizyta w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. W Planetarium odbywają się projekcje, dostosowane do widzów w różnym wieku. Wieża z kolei stanowi bardzo dobry punkt widokowy, z którego można ujrzeć przepiękną panoramę miasta. Znajdują się tutaj specjalnie zainstalowane lunety, przez które można obserwować plamy na Słońcu. Kierując się ku południowo-zachodniej części miasta, do Kortowa, warto odwiedzić jedno z najładniejszych i bardzo efektownie położonych miasteczek akademickich w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Pałac Myślewicki w Łazienkach Królewskich

niedz. maj 3 , 2020
Pałac Myślewicki stanowi bardzo ważny obiekt położony w Łazienkach Królewskich. Jest to pałac wybudowany w stylu klasycystycznym. Zajmuje on północno-wschodnią część parku. nazwa pałacu pochodzi od nazwy wsi Myślewice, która istniała niegdyś w pobliżu. Pałac Myślewicki pełni obecnie funkcje reprezentacyjne. Został zbudowany w latach 1775-1778, zgodnie z projektem Dominika Merliniego. […]

Może Ci się spodobać

Kontakt

Polecamy

Karpacz noclegi